W Sosnowcu biorą się za budowę stadionu, lodowiska i hali
Piłkarzy pierwszoligowego Zagłębia czeka wiosną walka o awans do Ekstraklasy. Jak dobrze pójdzie, to wkrótce zespół będzie grał na nowym stadionie. Miasto ma bowiem ambitne plany budowy infrastruktury sportowej. Na Górce Środulskiej ma powstać nowoczesny stadion o pojemności 12 tys. widzów, hala na 3 tys. miejsc i lodowisko, gdzie hokejowe mecze będzie mogło oglądać 2,5 tys. fanów.
Co? Gdzie? Kiedy? Bądź na bieżąco i sprawdź Sportowy Kalendarz!
Właśnie co rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej dla Zagłębiowskiego Parku Sportowego. Jego zwycięzcą została warszawska firma JSK Architekci, odpowiedzialna m.in. za projekt Stadionu Narodowego, obiektu Legii Warszawa czy Śląska Wrocław.
- Zaproponowaliśmy trzy niezależne bryły, gdyż Park będzie budowany etapami. Między stadionem, halą i lodowiskiem znajdzie się przestrzeń parkowa, która będzie służyła mieszkańcom. Funkcje tych trzech budynków również będą bogate - tłumaczy Piotr Bury z JSK Architekci.
- Ważne były: funkcjonalność, wygląd, wpisanie się w scenerię górki. To nie może być tylko obiekt sportowy. To musi być miejsce, które będzie funkcjonować przez cały rok. W obrębie parku powstaną kluby, restauracje, siłownie. Będzie też oczywiście miejsce na muzeum zagłębiowskiego sportu. Wydaje mi się, że to wszystko udało się osiągnąć. Chyba nie będzie przesady w tym jeśli powiem, że wybraliśmy perełkę - podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
Zanim opracowany zostanie szczegółowy projekt, a następnie plan budowy na temat inwestycji wypowiedzą się mieszkańcy. W marcu Urząd Miejski planuje w tej sprawie konsultacje społeczne. - Będę powtarzał to jak mantrę, ale Sosnowiec jest na tyle dużym i ważnym miastem, miastem 200 tysięcznym., że brak takiego obiektu po prostu nie przystoi do rangi stolicy Zagłębia. Dlatego też będę namawiał mieszkańców, aby dali nam zielone światło do budowy obiektu, z którego w przyszłości na pewno będziemy dumni - zachęca prezydent Sosnowca.
Przygotowania do rozpoczęcia budowy mają potrwać około roku. Ten etap to oprócz opracowania projektu także zabezpieczenie środków finansowych. - Na pierwszy ogień pójdzie stadion. W Tychach udało się go postawić w ciągu 20 miesięcy. Myślę, że w naszym przypadku taki termin także wchodzi w grę - dodaje prezydent.
Piłkarski stadion ma mieć pojemność 12 tys. miejsc, z możliwością powiększenia do 15 tysięcy. W hali pomieści się 3 tys. kibiców, a na lodowisko wejdzie ich 2,5 tys.. Na tą ostatnią inwestycję środki ma zapewnić Ministerstwo Sportu.
W przeszłości wielosekcyjne Zagłębie było potęgą. Hokeiści po mistrzostwo Polski sięgali 5 razy. Po raz ostatni w 1985 roku. Koszykarze najlepsi w kraju byli dwa razy (1985,86). Z kolei piłkarska sekcja może się poszczycić 4 Pucharami Polski i 4 wicemistrzowskimi tytułami. W tym sezonie futboliści znowu są na fali. Po pierwszej części sezonu drużyna prowadzona przez Artura Derbina zajmuje 3 miejsce w I ligowej tabeli, z wielkimi szansami na awans. Sosnowiecka jedenastka świetnie też radzi sobie w rozgrywkach o Puchar Polski. Po wyeliminowaniu m.in. Górnika Zabrze i Cracovii jest już w półfinale rozgrywek, w których wkrótce zmierzy się z Lechem Poznań.
Wyrażaj emocje pomagając!
Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: 96 1140 0039 0000 4504 9100 2004 (SKOPIUJ NUMER KONTA).
Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.