Schleckowi (Saxo Bank) zwycięstwo na Półwyspie Iberyjskim zrekompensowałoby nieco lipcową porażkę z Contadorem w Tour de France. Luksemburczyk do Vuelty podchodzi bardzo poważnie, a świadczyć może o tym choćby jego rezygnacja z udziału w mistrzostwach świata, które odbędą się zaledwie dwa tygodnie po zakończeniu wyścigu dookoła Hiszpanii. 25-letni kolarz będzie mógł liczyć na pomoc swojego starszego brata Franka, który wrócił do zdrowia po złamaniu obojczyka podczas Wielkiej Pętli. Natomiast Mienszow (Rabobank) wygrywał Vueltę już dwukrotnie - w 2005 i 2007 roku. Trzeci triumf pozwoliłby mu się zrównać z prowadzącymi w klasyfikacji wszechczasów Szwajcarem Tony Romingerem, który zwyciężał w latach 1992, 1993 i 1994 i Hiszpanem Roberto Herasem (2000, 2003, 2004). Wspomagani dopingiem miejscowych kibiców, z pewnością tanio skóry nie sprzedadzą hiszpańscy kolarze z Carlosem Sastre (Cervelo) na czele. O koszulkę najlepszego sprintera, tak jak we Francji, powinni walczyć Włoch Alessandro Petacchi (Lampre), Brytyjczyk Mark Cavendish (Team Columbia) i Norweg Thor Hushovd (Cervelo). Wyścig rozpocznie drużynowa jazda na czas ulicami Sewilli (16,5 km). Podczas 21 etapów (w tym siedmiu górskich) kolarze pokonają łącznie ponad 3350 km. Trasa Vuelta Espana 2010: 28.08 etap 1. Sewilla - Sewilla (16,5 km - druż. na czas) 29.08 etap 2. Alcala de Guadaira - Marbella (173 km) 30.08 etap 3. Marbella - Malaga (156 km) 31.08 etap 4. Malaga - Valdepenas de Jaen (177 km) 1.09 etap 5. Guadix - Lorca (194 km) 2.09 etap 6. Caravaca de Cruz - Murcja (144 km) 3.09 etap 7. Murcja - Orihuela (170 km) 4.09 etap 8. Villena - Xorret del Cati (189 km) 5.09 etap 9. Calpe - Alcoy (187 km) 6.09 dzień przerwy 7.09 etap 10. Tarragona - Vilanova i la Geltru (174 km) 8.09 etap 11. Vilanova i la Geltru - Vallnord (208 km) 9.09 etap 12. Andorra la Vella - Lleida (175 km) 10.09 etap 13. Rincon de Soto - Burgos (194 km) 11.09 etap 14. Burgos - Pena Cabarga (179 km) 12.09 etap 15. Solares - Lagos de Covadonga (170 km) 13.09 etap 16. Gijon - Cotobello (179 km) 14.09 dzień przerwy 15.09 etap 17. Penafiel - Penafiel (46 km - ind. na czas) 16.09 etap 18. Valladolid - Salamanca (153 km) 17.09 etap 19. Piedrahita - Toledo (200 km) 18.09 etap 20. San Martin de Valdeiglesias - Bola del Mundo (169 km) 19.09 etap 21. San Sebastian de los Reyes - Madryt (100 km)