Vive Targi Kielce po raz ósmy mistrzami Polski

Po raz drugi z rzędu i ósmy w hostorii klubu kielczanie najlepszą drużyna w Polsce! W trzecim meczu finału play off pokonali w Kwidzynie MMTS 36:32 po dwóch dogrywkach!

Dla kielczan to był najtrudniejszy mecz w polskich rozgrywkach w tym sezonie. Gospodarze byli za to o krok od sprawienia sensacji i zabrania drużynie Bogdana Wenty tytułu niepokonanych w sezonie. Nie udało się, ale nikt takiego oporu mistrzom Polski nie postawił. Wykorzystał to, że do składu wrócił ważny gracz defensywy Michał Waszkiewicz, a kielczanie zagrali bez kontuzjowanego Mariusza Jurasika.

Dwukrotnie w tym meczu Kwidzyn wychodził z niesamowitych opresji. W I połowie przegrywał 8:13, bo nie potrafił zatrzymać kołowych i gubił piłkę w kontrach. Ale jeszcze przed przerwą poprawił oba elementy. Sebastian Suchowicz obronił dwa razy Daniela Żółtaka i wreszcie udało się skończyć kontry. Cztery gole z rzędu MMTS dały wynik 12:13 i nadzieję na zaciętą drugą połowę.

Po zmianie stron scenariusz się powtórzył. W 47 minucie Kielce prowadziły 22:17 i zaczęły chyba świętować. Wtedy do bramki MMTS wszedł Artur Gawlik, obudził się Robert Orzechowski i gospodarze doprowadzili do remisu. W niesamowitej końcówce oba zespoły miały po kilka okazji by przechylić szalę na swoją stronę. Bogdan Wenta 19 sekund przed końcem przy remisie 25:25 wziął czas, ale jego zespół nie zrozumiał magicznego przekazu "1 Wenty". Najpierw zespół rzut Paweł Podsiadło, a Henrika Knudsena obronił Gawlik. Osiem sekund do końca rozpaczliwym faulem sytuację ratował Kamil Krieger, ale dwie minuty kary za dotrwanie do dogrywki to była bardzo niska cena.

Pierwsze 10 minut dodatkowej gry to znów powrót MMTS z zaświatów. Trzy minuty przed końcem po dwóch golach Mateusza Zaremby Vive Targi Kielce prowadziło 29:27, ale znów roztrwoniło przewagę i Mroczkowski z Peretem doprowadzili do kolejnego remisu.

Drugą dogrywkę "pociągnął" najpierw Tomasz Rosiński, a gasnących w oczach gospodarzy dobił Henrik Knudsen. Na odparcie tego ciosu kwidzynianom sił już zabrakło. Vive Targi Kielce wygrało czterema golami i na parkiet mógł się polać szampan.

Kielczanie zdobyli ósme mistrzostwo w historii, Kwidzyn pierwszy raz zdobył srebrne medale. Dramatyczny finał był ostatnim jaki sędziowali Leszek i Arkadiusz Sołodkowie, którzy przekroczyli limit wieku uprawniający do prowadzenia spotkań.

Dla Vive Targów sezon się skończył. MMTS czeka jeszcze finałowy dwumecz w europejskim Challenge Cup. Pierwszy mecz z portugalskim Sportingiem Lizbona w niedzielę u siebie, rewanż tydzień później na wyjeździe.

MMTS Kwidzyn - Vive Targi Kielce 32:36 (12:13, 25:25, 29:29)

MMTS: Sebastian Suchowicz, Artur Gawlik 1 - Maciej Mroczkowski 4, Michał Peret 2, Dzmitry Marhun 3, Michał Adamuszek 8, Patryk Rombel 3, Mateusz Seroka 1, Tomasz Witaszak 1, Łukasz Czertowicz 2, Jacek Wardziński, Robert Orzechowski 4, Michał Waszkiewicz 3, Łukasz Cieślak.

Vive: Marcus Cleverly - Piotr Grabarczyk 1, Mateusz Zaremba 6, Patryk Kuchczyński 3, Daniel Żółtak 1, Henrik Knudsen 7, Rastko Stojkovic 8, Tomasz Rosiński 4, Paweł Podsiadło 5, Kamil Krieger, Paweł Piwko, Witalij Nat, Rafał Gliński 1.

Kary: MMTS - 6 min, Vive - 8. Sędziowie: Arkadiusz i Leszek Sołodko (Warszawa).