Reklama

Reklama

Usain Bolt i Jessica Ennis laureatami nagrody Laureus 2012

Trzykrotny mistrz olimpijski z Londynu na 100, 200 i w sztafecie 4x100 m Jamajczyk Usain Bolt został laureatem nagrody Laureus w kategorii najlepszy sportowiec świata w 2012 roku. Wśród kobiet tytuł przyznano brytyjskiej siedmioboistce Jessice Ennis.

Ceremonię ogłoszenia wyników plebiscytu zorganizował gospodarz Igrzysk XXXI Olimpiady w 2016 roku - brazylijska metropolia Rio de Janeiro.

Bolt, który triumfował w tej kategorii po raz trzeci (wcześniej w 2009 i 2010 roku), nie był obecny na ceremonii w Theatro Municipal, a za wyróżnienie podziękował przesyłając pozdrowienia na wideo.

Złoty medalista olimpijski w turnieju tenisistów Brytyjczyk Andy Murray został uznany za największą sportową niespodziankę.

Zespołem roku jury wybrało triumfatorów prestiżowego turnieju golfistów o Puchar Rydera - drużynę Europy. Ryder Cup to tradycyjny mecz zespołu złożonego z czołowych zawodników ze Starego Kontynentu z najlepszymi graczami USA. Odbywa się co dwa lata.

Reklama

Dominikański lekkoatleta Felix Sanchez zwyciężył w kategorii powrót roku. W Londynie 34-letni lekkoatleta powtórzył sukces z Aten wygrywając rywalizację w biegu na 400 m ppł.  

Najlepszym sportowcem niepełnosprawnym uznano Brazylijczyka Daniela Diaza. Na olimpijskiej pływalni nad Tamizą zdobył sześć złotych medali. W każdej konkurencji ustanowił rekord świata. Identyczne wyróżnienie przypadło mu w 2009 roku.

Laureusa w kategorii sport ekstremalny otrzymał Austriak Felix Baumgartner, który 14 października 2012 roku wzniósł się balonem na wysokość powyżej 39 km, ustanawiając rekord najwyższego załogowego lotu balonem. O około 8 km pobił też rekord skoku ze spadochronem.

Przyznano ponadto dwie nagrody specjalne za dorobek sportowy i działalność sportową. Otrzymali je; były brytyjski lekkoatleta, dwukrotny mistrz olimpijski w biegu 1500 z Moskwy 1980 i Los Angeles 1984, przewodniczący komitetów organizacyjnych igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w Londynie w 2012 roku, 56-letni lord Sebastian Coe oraz zdobywca 18 złotych, 2 srebrnych i 2 brązowych medali igrzysk w pływaniu 27-letni Amerykanin Michael Phelps. 

Kandydatów do nagrody Laureusa w siedmiu kategoriach zgłaszają dziennikarze z całego świata. Laureatów wybierał panel złożony z 46 byłych słynnych sportowców. Plebiscyt organizowany jest od 2000 roku. 

Laureaci Laureusów za 2012 rok:

zawodnik roku: Usain Bolt (Jamajka, lekkoatletyka)

zawodniczka roku: Jessica Ennis (W.Brytania, lekkoatletyka)

zespół roku: triumfator golfowego Pucharu Rydera mężczyzn - Europa

niespodzianka roku: Andy Murray (W.Brytania, tenis)

powrót roku: Felix Sanchez (Dominikana, lekkoatletyka)

sportowiec niepełnosprawny: Daniel Diaz (Brazylia, pływanie)

najlepszy w sportach ekstremalnych: Felix Baumgartner (Austria, spadochroniarstwo)

nagroda specjalna: Michael Phelps (USA, pływanie) i Sebastian Coe (W.Brytania, lekkoatletyka, przewodniczący komitetów organizacyjnych igrzysk w Londynie)

Dowiedz się więcej na temat: usain bolt | Andy Murray | Jessica Ennis

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje