Reklama

Reklama

Uniwersjada: 30 medali zdobyli polscy studenci w Kazaniu

Z 30 medalami (5 złotych, 9 srebrnych, 16 brązowych) XXVII Uniwersjady zakończyła w środę rywalizację w Kazaniu 230-osobowa reprezentacja Polski. To największy dorobek w historii startów w letnich igrzyskach studentów.

Na najwyższym stopniu podium w stolicy Tatarstanu stawali: lekkoatleci Kamila Stepaniuk (WSWFiT Białystok/ Podlasie) w skoku wzwyż i Paweł Fajdek (WSEwS Warszawa/Agros Zamość) w rzucie młotem, siatkarze plażowi Michał Kądzioła (WSS Łódź/MKS Dąbrowa Górnicza) i Jakub Szałankiewicz (WSS Łódź/Stakolo Staszów), kajakarze Mariusz Kujawski (KPSW Bydgoszcz/WKS Zawisza) i Paweł Szandrach (WSG Bydgoszcz/WKS Zawisza) w k-2 na 1000 m oraz Paweł Korzeniowski (ALK Warszawa/AZS AWF) w pływaniu na 100 m stylem motylkowym.

Reklama

W klasyfikacji medalowej pierwsze miejsce zajęła Rosja - 155 złotych, 75 srebrnych, 62 brązowe (w sumie 292), drugie Chiny - 26-29-22 (77), a trzecie Japonia - 24-28-32 (84). Polska uplasowała się na 12. pozycji. Na podium stawali reprezentanci 70 krajów spośród 170 biorących udział w imprezie.

Polacy opuścili tylko jedną Uniwersjadę, w Tokio w 1967 roku. Łączny dorobek występu w 26 igrzyskach to 299 medali (83-97-119). Na trzechsetny przyjdzie czekać dwa lata. Gospodarzem XXVIII Letniej Uniwersjady będzie metropolia w Korei Południowej - Gwangju.

Medale polskich sportowców zdobyte w XXVII Letniej Uniwersjadzie w Kazaniu:

ZŁOTE (5)

---------

kajakarstwo

Mariusz Kujawski (KPSW Bydgoszcz/WKS Zawisza) k-2 1000 m

Paweł Szandrach  (WSG Bydgoszcz/WKS Zawisza)  k-2 1000 m

lekkoatletyka

Paweł Fajdek (WSEwS Warszawa/Agros Zamość) rzut młotem

Kamila Stepaniuk (WSWFiT Białystok/Podlasie) skok wzwyż

pływanie

Paweł Korzeniowski (ALK Warszawa/AZS AWF) 100 m st. motylkowym

siatkówka plażowa

Michał Kądzioła (WSS Łódź/MKS Dąbrowa Górnicza)

Jakub  Szałankiewicz (WSS Łódź/Stakolo Staszów)

SREBRNE (9)

-----------

judo - turniej drużynowy

Katarzyna Furmanek, Joanna Jaworska, Zuzanna Pawlikowska (wszystkie AWFiS Gdańsk/AZS AWFiS), Ewa Konieczny (WSB Poznań/GKS Czarni Bytom), Halima Mohamed-Seghir (Politechnika Gdańska/SGKS Wybrzeże), Agata Perenc (Śląski Uniwersytet Medyczny/Polonia Rybnik), Karolina Talach (AWFiS Gdańsk/SGKS Wybrzeże)

kajakarstwo

Edyta Dzieniszewska (WSWFiT Białystok/Sparta Augustów) k-1 500 m

Mariusz Kujawski (KPSW Bydgoszcz/WKS Zawisza) k-2 500 m

Paweł Szandrach (WSG Bydgoszcz/WKS Zawisza) k-2 500 m

Martin Brzeziński (KPSW Bydgoszcz/WKS Zawisza), Paweł Florczak (WSG Bydgoszcz/ UKS Dojlidy Białystok), Rafal Rosolski (WSFiZ Białystok/UKS Dojlidy), Bartosz Stabno (WSB Poznań/Posnania) k-4 1000 m

lekkoatletyka

Anna Jagaciak (UP Poznań/MKS Juvenia Puszczykowo) trójskok

siatkówka

Grzegorz Bociek (WSB Wrocław-Wydział Opole/ZAKSA Kędzierzyn-Koźle), Wojciech Ferens (OSW Olsztyn/ZAKSA Kędzierzyn-Koźle), Piotr Hain (OSW Olsztyn/Indykpol AZS), Miłosz Hebda (Politechnika Częstochowa/AZS), Karol Kłos (WSB Wrocław-Wydział Opole/Skra Bełchatów), Grzegorz Łomacz (PWSZ Racibórz/Lotos Trefl Gdańsk), Kacper Popik (AWF Katowice/MCKiS Jaworzno), Krzysztof Wierzbowski (AJD Częstochowa/AZS Politechnika Warszawska), Wojciech Włodarczyk (WSB Wrocław-Wydział Opole/Skra Bełchatów), Damian Wojtaszek (WSEwS Bielsko-Biała/ Jastrzębski Węgiel), Maciej Zajder (WSB Wrocław-Wydział Opole/Lotos Trefl Gdańsk), Wojciech Żaliński (WSB Wrocław-Wydział Opole/Lotos Trefl Gdańsk)

siatkówka plażowa

Monika Brzostek (SAN Łódź/UKS 179 Łódź)

Kinga Kołosińska (WSIiU Łódź/AZS UMCS TPS Lublin)

strzelectwo 

Tomasz Bartnik (WAT Warszawa/Legia), Bartosz Jasiecki, Paweł Pietruk (obaj UKW Bydgoszcz/WKS Zawisza), karabin 50 m drużynowo

wioślarstwo

Jerzy Kowalski (WSG Bydgoszcz/Gopło Kruszwica) jedynka

BRĄZOWE (16)

------------

judo

Maciej Sarnacki (AWF Warszawa/TS Gwardia Olsztyn) +100 kg

kajakarstwo

Rafał Rosolski (WSFiZ Białystok/UKS Dojlidy) k-1 1000 m

Sebastian Szypuła (WSG Bydgoszcz/WKS Zawisza), Dawid Putto (WSG/UKS Kopernik) k-2 200 m

Tomasz Kaczor (WSL Poznań/Warta), Dawid Putto (WSG Bydgoszcz/UKS Kopernik), Vincent Słomiński (WSPiA Poznań/Stomil), Sebastian Szypuła (WSG Bydgoszcz/WKS Zawisza) k-4 200 m

Mariusz Kujawski (KPSW Bydgoszcz/WKS Zawisza), Dawid Putto (WSG Bydgoszcz/UKS Kopernik), Paweł Szandrach, Sebastian Szypuła (obaj WSG Bydgoszcz/WKS Zawisza) k-4 500 m

Tomasz Kaczor (WSL Poznań/Warta), Vincent Słomiński (WSPiA Poznań/Stomil) c-2 1000 m oraz c-2 500 m

Mateusz Kamiński (OSW Olsztyn/OKSW), Michał Kudła (WSUS w Poznaniu/Posnania), Piotr Kuleta (WSG Bydgoszcz/WKS Zawisza), Patryk Sokół (WSPiA Poznań/Stomil) c-4 1000 m

Edyta Dzieniszewska (WSWFiT Białystok/Sparta Augustów), Agnieszka Kowalczyk (AWF Poznań/AZS AWF Gorzów Wlkp.), Magdalena Krukowska (WSFiZ Białystok/UKS Dojlidy), Ewelina Wojnarowska (WSPiA Poznań/Warta) k-4 500 m

lekkoatletyka

Jakub Adamski (Politechnika Poznańska/AZS), Dariusz Kuć (UKW Bydgoszcz/SL WKS Zawisza), Artur Zaczek (WSEiT Poznań/AZS), Kamil Kryński (WSFiZ Białystok/Podlasie) 4x100 m

Marika Popowicz (UKW Bydgoszcz/SL WKS Zawisza), Weronika Wedler (AWF Wrocław/AZS AWF), Ewelina Ptak (Uniwersytet Wrocławski/WKS Śląsk), Małgorzata Kołdej (UMCS Lublin/Agros Zamość) 4x100 m

pływanie

Paweł Korzeniowski      (ALK Warszawa/AZS AWF) 200 m st. dowolnym

szachy

Klaudia Kulon (Politechnika Poznańska/KSz Hetman Koszalin), Wojciech Moranda (UAM Poznań/KSZ Stilon Gorzów), Jacek Tomczak (Politechnika Poznańska/AZS) drużynowo

szermierka

Marta Łyczbińska, Emilia Rygielska (obie AWFiS Gdańsk/AZS AWFiS), Monika Paliszewska (Uniwersytet Gdański/AZS AWFiS), Martyna Synoradzka (UP Poznań/AZS AWF) drużynowo

strzelectwo

Tomasz Bartnik (WAT/Legia Warszawa) karabin małokalibrowy w trzech postawach

tenis

Barbara Sobaszkiewicz (WSNHiD Poznań/AZS), Sylwia Zagórska (WSPiA Poznań/AZS) debel

Dowiedz się więcej na temat: uniwersjada | Kazań | Paweł Fajdek | Paweł Korzeniowski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje