Reklama

Reklama

Tymoszenko: będą pieniądze

Premier Ukrainy Julia Tymoszenko, oskarżana przez prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenkę o zerwanie finansowania przygotowań do Euro-2012 oświadczyła, że wkrótce jej rząd wydzieli na ten cel równowartość 4,2 mld złotych.

"Za te pieniądze zbudujemy wszystkie obiekty, drogi i metro we wszystkich miastach, które będą przyjmować Euro-2012. Nie skrzywdzimy przy tym miast, które powinny były zostać gospodarzami tego turnieju" - poinformowała w czwartek Tymoszenko, podczas wizytacji budowy stadionu we Lwowie.

Szefowa rządu wyjaśniła, że zwiększenie środków na przygotowania będzie możliwe dzięki specjalnej ustawie o Euro-2012. Jest też przekonana, że dokument ten uzyska poparcie całego parlamentu, a głosowanie nad nim odbędzie się w najbliższych dniach.

Juszczenko, który zmierzy się z Tymoszenko w walce o prezydenturę w zaplanowanych na styczeń przyszłego roku wyborach, zarzucił jej sabotowanie przygotowań do Euro-2012 dzień wcześniej, w środę.

Reklama

"O jakim Euro można mówić, skoro w budżecie na 2009 rok (na przygotowania do turnieju) wydzielono 4,5 miliarda hrywien (ok. 1,9 mld złotych), z czego wypłacono tylko 330 milionów?" - pytał, będąc z wizytą w Charkowie.

Prezydent wyraził opinię, że taki poziom finansowania przygotowań do piłkarskich mistrzostw Europy nie pozwoli na szybkie nadrobienie zaległości wskazanych przez UEFA w maju w Bukareszcie.

Ostatecznym terminem, wyznaczonym przez UEFA na poprawę przygotowań Ukrainy do Euro-2012 jest koniec listopada. Jeśli do tego czasu sytuacja nie zmieni się, rozgrywki turnieju mogą odbyć się tylko w Kijowie.

Według UEFA jest to obecnie jedyne miasto, które może przyjąć gości ME-2012; Charków, Donieck i Lwów mają jeszcze ponad pięć miesięcy, by podciągnąć się w przygotowaniach.

Miasta, o których Tymoszenko powiedziała w czwartek, że "powinny były zostać gospodarzami turnieju", to Dniepropietrowsk i Odessa. UEFA wykluczyła je w maju z listy kandydatów do przyjęcia Euro 2012.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL