Reklama

Reklama

Tuvalu po raz pierwszy na igrzyskach

Po raz pierwszy w historii ruchu olimpijskiego w igrzyskach wezmą udział sportowcy z Tuvalu. Maleńkie państwo, składające się z dziewięciu wysp leżących na południowym Pacyfiku, wystawi w Pekinie trzyosobową reprezentację.

Po raz pierwszy w historii ruchu olimpijskiego  w igrzyskach wezmą udział sportowcy z Tuvalu. Maleńkie państwo,  składające się z dziewięciu wysp leżących na południowym Pacyfiku,  wystawi w Pekinie trzyosobową reprezentację.

Tuvalu zostało przyjęte do rodziny olimpijskiej podczas posiedzenia MKOL w Gwatemali w 2007 roku. Wyspy Tuvalu, należące do Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, zamieszkuje około 11 tysięcy ludzi.

W reprezentacji Tuvalu znalazło się dwoje przedstawicieli lekkoatletyki - w tym jedna kobieta - oraz kolejna sportsmenka Logona Esau, która weźmie udział w olimpijskim turnieju podnoszenia ciężarów.

Malownicze wyspy Tuvalu, zwane także Wyspami Lagunowymi, mogą za kilkadziesiąt lat zniknąć z powierzchni ziemi. Z powodu ocieplania się klimatu i podnoszenia się poziomu oceanów nizinnym wysepkom (sięgają 5 metrów n.p.m.) grozi zalanie. Według badań ONZ może to nastąpić nawet przed 2050 rokiem.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama