Reklama

Reklama

Tour de Ski: Kowalczyk w wielkiej formie! Nokaut w sprincie

Justyna Kowalczyk w wielkim stylu wygrała bieg sprinterski techniką klasyczną w zawodach cyklu Tour de Ski w niemieckim Oberstdorfie. Polka miała najlepszy czas w eliminacjach, wygrała bieg ćwierćfinałowy i najlepsza była też w półfinale.

W finale oprócz Polki, znalazły się: Marit Bjoergen, Ida Ingemarsdotter, Aurore Jean, Astrid Jacobsen i Natalia Matwiejewa.

Rosjanka bardzo dobrze wystartowała, ale tuż obok biegła Justyna Kowalczyk. Jean i Jacobsen szybko zaczęły tracić dystans do rywalek, a w drugiej części podbiegu Justyna podkręciła tempo i błyskawicznie powiększała przewagę. Nawet Bjoergen nie była w stanie wytrzymać tempa Polki. To był po prostu nokaut!

Reklama

Broniąca trofeum Polka wyprzedziła Norweżkę o 3,2 s. Trzecia była rodaczka Bjoergen Astrid Uhrenholdt Jacobsen, która w drugiej części dystansu wyprzedzała kolejne rywalki, ale metę minęła ze stratą aż 6,3 s do Polki.

Półfinał dobrze rozpoczęła Ingvild Flusgstad Oestberg. Justyna Kowalczyk przyspieszyła na podbiegu i wyszła na czele stawki. Zjeżdżająca tuż za Polką Kikkan Randall wywróciła się, choć nikt jej nie atakował i straciła pewne miejsce w finale. Kowalczyk uzyskała czas 2.48,4. Druga na mecie Francuzka Aurore Jean straciła do Polki trzy sekundy.

W drugim półfinale fatalnie wystartowała Marit Bjoergen. Norweżka potknęła się o własną nartę i została za rywalkami. Mimo tego ruszyła w pogoń i już po chwili przebiła się na drugie miejsce, a linię mety minęła pierwsza.

O awans do półfinału Kowalczyk rywalizowała z Ingvild Oestberg (Norwegia), Heidi Weng (Norwegia), Katrin Zeller (Niemcy), Stefanie Boehler (Niemcy) i Anną Haag (Szwecja).

Polka od początku narzuciła mocne tempo i bez problemów zwyciężyła. Druga linię mety minęła Oestberg, która do liderki klasyfikacji Tour de Ski straciła pół sekundy. Trzecia była Weng z potężną stratą do Kowalczyk (blisko 6 sekund).

Pozostałe reprezentantki Polski odpadły już w eliminacjach. Paulina Maciuszek i Ewelina Marcisz zajęły odpowiednio 64. i 69. miejsce.

Kowalczyk wygrała jak na razie w tej edycji wszystkie etapy Tour de Ski. W sobotę znów zmniejszyła stratę do Bjoergen w Pucharze Świata. Broniąca Kryształowej Kuli Polka jest czwarta, a do Norweżki traci 170 pkt. Do zdobycia w całym Tour de Ski pozostaje ich jeszcze aż 700; po 50 za zwycięstwo w każdym z pozostałych etapów i premia 400 za triumf w cyklu.

Tour de Ski w tym sezonie składa się z dziewięciu etapów. Czwarty etap odbędzie się w niedzielę także w Oberstdorfie. Narciarki rok 2012 przywitają biegiem łączonym 5+5 km. Początek zawodów o 15.45. Ostatni etap zawodów, podbieg pod stok Alpe Cermis, zaplanowano na 8 stycznia.

Wyniki trzeciego etapu Tour de Ski (sprint techniką klasyczną):

1. Justyna Kowalczyk (Polska) 2.45,3

2. Marit Bjoergen (Norwegia) strata 3,2

3. Astrid Uhrenholdt Jacobsen (Norwegia) 6,3

4. Natalia Matwiejewa (Rosja) 8,0

5. Ida Ingemarsdotter (Szwecja) 13,1

6. Aurore Jean (Francja) 13,8

...

64. Ewelina Marcisz (Polska)

69. Paulina Maciuszek (Polska)

Klasyfikacja TdS po uwzględnieniu bonifikat czasowych (po 3 z 9 etapów):

1. Justyna Kowalczyk (Polska) 33.39,2

2. Marit Bjoergen (Norwegia) 22,2

3. Therese Johaug (Norwegia) 1.01,4

4. Aino-Kaisa Saarinen (Finlandia) 1.26,0

5. Kikkan Randall (USA) 1.40,8

6. Krista Lahteenmaki (Finlandia) 1.44,3

...

65. Paulina Maciuszek (Polska) 5.51,8

66. Ewelina Marcisz (Polska) 5.56,5

Klasyfikacja generalna PŚ po 13 z 37 zawodów:

1. Marit Bjoergen (Norwegia) 717 pkt

2. Kikkan Randall (USA) 551

3. Therese Johaug (Norwegia) 548

4. Justyna Kowalczyk (Polska) 547

5. Vibeke Skofterud (Norwegia) 479

6. Charlotte Kalla (Szwecja) 428

7. Aino-Kaisa Saarinen (Finlandia) 346

8. Marthe Kristoffersen (Norwegia) 303

9. Maiken Caspersen Falla (Norwegia) 301

10. Krista Lahteenmaki (Finlandia) 273

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje