Reklama

Reklama

Tour de Pologne imprezą mistrzów

Od 12 do 18 września byliśmy świadkami i relacjonowaliśmy dla was 62. Tour de Pologne. Przez siedem dni przejechaliśmy ponad 2000 kilometrów.

Poniżej dzielimy się z wami naszymi wrażeniami i "do zobaczenia za rok" - jak powiedział nam Holender Pieter Weening, drugi kolarz wyścigu, który został zwycięzcą w kategorii najlepszy debiutant Tour de Pologne, klasyfikacji INTERIA.PL.

Perfekcyjna organizacja

Nie mamy żadnych wątpliwości, że Tour de Pologne należy do najlepiej zorganizowanych imprez w Polsce. Nie przez przypadek kolarska impreza w ubiegłym roku zyskała miano najlepszej w plebiscycie "Przeglądu Sportowego".

62. Tour de Pologne przebiegł pod hasłem debiutów. Nasz narodowy wyścig debiutował w kolarskiej Lidze Mistrzów, po raz pierwszy również zgromadzono ogromną liczbę wspaniałych zawodników, a także debiutowało wiele elementów w organizacji.

Reklama

Po raz pierwszy ściągnięto z Holandii wóz medialny (TIR), który urządzony w znakomity sposób - na parterze podejmował VIP-ów oraz dziennikarzy, a na pierwszym piętrze mieściło się biuro sędziowskie. Mimo ogromnej liczby uczestników: kibiców, dziennikarzy oraz służb porządkowych wszystko zawsze i w każdym mieście było dopięte na ostatni guzik, zatem nikt nie miał podstaw do jakichkolwiek narzekań.

Debiutantem na tej imprezie w roli patrona medialnego był portal INTERIA.PL, który reprezentowaliśmy przez siedem dni - od startu w Gdańska do mety w Karpaczu. Zachwyceni organizacją byli kolarze oraz dyrektorzy grup, którzy przemierzyli Polskę z północy na południe. - Mamy nadzieję i tak naprawdę już to się dzieje, że wieść o naszej dobrej organizacji rozejdzie się wśród wszystkich kolarzy startujących w cyklu UCI Pro Tour i za rok będziemy gościć jeszcze więcej gwiazd w już 63. Tour de Pologne - powiedział Adam Siluta, dyrektor ds. marketingu w Lang Teamie.

Gwiazdy świecą

Ponieważ Tour de Pologne został zaliczony do cyklu Pro Tour, w tegorocznym wyścigu pojawiły się największe gwiazdy światowego kolarstwa z Danilo di Lucą, liderem klasyfikacji UCI. Włoch nie wygrał w Polsce, ale i tak zapewnił sobie zwycięstwo w tej punktacji. Oprócz niego na Tour de Pologne pojawił się Jarosław Popowicz. Ukrainiec został wyznaczony przez samego Lance'a Armstronga na swojego następcę. W tegorocznym wyścigu nic nie zdziałał, ale to nie znaczy, że po pewnym czasie nie będziemy się chwalić, iż w polskiej imprezie brał udział najlepszy kolarz na świecie. Michael Boogerd, Bobby Julich, Laszlo Bodrogi, Wiaczesław Jekimow - nazwiska można by jeszcze wymieniać. Pojawienie się na starcie takich kolarzy oznacza, że Tour de Pologne jest poważnym wyścigiem i z każdym rokiem może tylko być lepiej.

Gościnna Polska

Ponad milion osób kibicowało 62. Tour de Pologne na całej trasie wyścigu. W każdym mieście oraz w każdej wiosce, przez którą przejeżdżał peleton, kolarze byli serdecznie witani i pozdrawiani. Wszystko zaczęło się w Gdańsku, gdzie na placu Targowym tysiące mieszkańców było świadkami startu największej sportowej imprezy rozgrywanej w 2005 roku w naszym kraju. I tak już było do samego końca, gdzie serdeczność widzów wręcz wylewała się na szosę. Gdybyśmy mieli wyróżnić dwa miasta to Andrzejowi najbardziej przypadło do gustu powitanie kolarzy w Elblągu, a Pawłowi heroiczna postawa mieszkańców Szklarskiej Poręby, którzy mimo ogromnej ulewy, czekali na przyjazd bohaterów wyścigu.

Dyrektor UCI chwali

Jednym z gości 62. Tour de Pologne był Alain Rumpf, dyrektor Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI). Szwajcar z ciekawością przyglądał się temu wyścigowi i wydał mu pozytywną opinię. - Poziom imprezy był bardzo wysoki, ponieważ do Polski przyjechali najlepsi kolarze świata z liderem klasyfikacji UCI Włochem Danilem di Luką - powiedział.

Rumpf wyjaśnił też dlaczego Tour de Pologne znalazł się w cyklu Pro Tour. - Od wielu lat jest to bardzo dobrze zorganizowana impreza, a nam zależy, aby najlepsi zawodnicy brali udział w najlepszych wyścigach - stwierdził.

Andrzej Łukaszewicz, Paweł Pieprzyca; Karpacz

INTERIA.PL była patronem medialnym 62. Tour de Pologne.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama