Reklama

Reklama

Tokio 2020 - pozytywne opinie MKOl o przygotowaniach do igrzysk

Działacze Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) wydali pozytywne opinie dotyczące postępów w przygotowaniach Japonii do igrzysk olimpijskich w Tokio w 2020 roku, pomimo kłopotów z logo i budową stadionu, na którym mają się toczyć zmagania sportowe.

Co? Gdzie? Kiedy? Bądź na bieżąco i sprawdź Sportowy Kalendarz!

- W ciągu dwóch dni, które tutaj spędziliśmy, stało się dla nas jasne, że trwa doskonała współpraca pomiędzy wszystkimi stronami zaangażowanymi w przygotowania do igrzysk - powiedział wiceprezydent MKOl John Coates.

Zapytany o nowe logo letniej olimpiady powiedział, że jest pod wrażeniem w związku z otwarciem nowego procesu selekcji. Zaprezentowane oficjalnie w lipcu logo ostatecznie nie będzie wykorzystane. Zdecydowano, że oskarżenia o plagiat mogą nie być bezpodstawne i wycofano projekt. Skargę złożył Belg Olivier Debie, autor logo teatru w Liege.

Reklama

Przedstawiciele MKOl zostali również uspokojeni w związku z opóźniającą się budową stadionu w Tokio. Z tego powodu niespełna trzy tygodnie temu do dymisji podał się japoński minister edukacji, kultury, sportu, nauki i technologii Hakubun Shimomura.  

Kierowany przez Shimomurę resort jest odpowiedzialny za nadzór nad przygotowaniami do igrzysk. Jak informowały lokalne media, podejmowanie decyzji bywało utrudniane czasem przez m.in. byłego premiera Yoshiro Moriego, który jest przewodniczącym komitetu organizacyjnego.

Obecny premier Shinzo Abe odrzucił pierwotny projekt nowego stadionu w lipcu, argumentując, że jest zbyt drogi. Pomysł autorstwa iracko-brytyjskiej architektki Zahy Hadid był szeroko krytykowany w Japonii za to, że obiekt byłby za duży, zbyt kosztowny i nadmiernie nowoczesny.

Nowy projekt ma zostać wybrany w listopadzie. Opóźnienia w rozpoczęciu budowy zwiększają ryzyko, że stadion nie będzie gotowy na początku 2020 roku, jak pierwotnie obiecywano. Jednak Abe zapewnił działaczy MKOl, że stadion będzie gotowy do użytku w styczniu 2020 r., aby przed igrzyskami przeprowadzić na nim ćwiczenia i próby.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje