Reklama

Reklama

Tokio 2020. ​Polityczna draka o sportowe wykluczenie Białorusi

Parlament Europejski wezwał Radę Unii Europejskiej do wprowadzenia nowych sankcji wobec Białorusi. Mają one także uderzyć w uczestnictwo reprezentantów tego kraju w zawodach sportowych. Głosowanie nad rezolucją może wpłynąć na udział Białorusi w igrzyskach olimpijskich w Tokio.

Przygotowywany projekt rezolucji Parlamentu Europejskiego zakłada wykluczenie Białorusi z międzynarodowych zawodów sportowych, w tym z imprez pod egidą Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego oraz wszelkich rywalizacji o randze mistrzowskiej (MŚ, ME).

Dla sportowców z Białorusi przyjęcie takiego rozwiązania oznaczałoby wykluczenie z udziału w igrzyskach olimpijskich w Tokio, a także z wszelkich międzynarodowych turnieju (także klubowych). Głosowanie nad rezolucją ma się odbyć w czwartek 10 czerwca.

Hokejowa Liga Mistrzów odmówiła prawa udziału w rozgrywkach mistrzowi Białorusi

Rezolucja nie ma mocy prawnej i jest rekomendacją, nie obowiązkiem wymienionych organizacji sportowych. Działania europejskich władz mają związek z wydarzeniami z 23 maja. Białoruskie władze sprowadziły na lotnisko w Mińsku samolot lecący z Aten do Wilna.

Reklama

Wiele linii lotniczych zaprzestało lotów nad Białorusią, a Unia Europejska zdecydowała się zamknąć swoją przestrzeń powietrzną dla samolotów białoruskiej linii lotniczej Bieławia.

Część lig zdecydowało się już na sankcję wobec Białorusi. Tak postąpiła Hokejowa Liga Mistrzów, która zdecydowała, że Junost Mińsk nie weźmie udziału w zmaganiach w sezonie 2021/22.

Strefa Euro - zaprasza Paulina Czarnota-Bojarska i goście - Oglądaj!

Dowiedz się więcej na temat: mkol | igrzyska olimpijskie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje