Reklama

Reklama

TdP: Guarnieri wygrał sprint

Włoch Jacopo Guarnieri wygrał w Lublinie, po finiszu z peletonu, trzeci etap 66. Tour de Pologne. Liderem został trzeci na mecie Niemiec Andre Greipel. Maciej Paterski finiszował na wysokiej, ósmej pozycji.

Włoch Jacopo Guarnieri wygrał w Lublinie, po finiszu z peletonu, trzeci etap 66. Tour de Pologne. Liderem został trzeci na mecie Niemiec Andre Greipel. Maciej Paterski finiszował na wysokiej, ósmej pozycji.

Etap z Bielska Podlaskiego do Lublina (225 km) stał pod znakiem długiej ucieczki trzech zawodników. Węgier Laszlo Bodrogi, Belg Olivier Kaisen i Niemiec Bjoern Schroeder oderwali się od peletonu już na pierwszych kilometrach. Polscy kolarze przespali ten moment, przez krótki czas próbowali gonić ucieczkę, ale szef polskiej reprezentacji Piotr Wadecki dał im wskazówkę, by spokojnie jechali w grupie.

Węgier, Belg i Niemiec szybko uzyskali ponad 6 minut przewagi. Na więcej peleton nie pozwolił i zmniejszył straty tak, by można było szybko zlikwidować ucieczkę. Nikt nie miał wątpliwości, że ta akcja nie ma szans powodzenia.

Reklama

Ucieczkę doścignięto na ulicach Lublina, tuż przed premią górską, którą wygrał, po ataku z peletonu, jadący w koszulce najlepszego "górala" Błażej Janiaczyk. Na ostatnich kilometrach próbował solowego ataku Szwajcar Michael Schaer, potem Białorusin Wasyl Kiryjenka, ale peleton nie pozwolił nikomu odjechać.

Na ostatnim kilometrze bardzo mocne tempo narzucili kolarze ekipy Columbia, rozprowadzający Andre Greipela. Niemcowi, który był drugi w Warszawie i szósty w Białymstoku, znów jednak nie udało się wygrać. Minął linię mety na trzeciej pozycji, za młodym Włochem Jacopo Guarnierim i Australijczykiem Allanem Davisem, ale na pocieszenie zdobył żółtą koszulkę lidera. W klasyfikacji generalnej Greipel wyprzedza lepszą sumą miejsc na etapach Guarnieriego, dotychczasowego lidera Słoweńca Boruta Bozicia i Włocha Angelo Furlana. Cała czwórka ma ten sam łączny czas.

Jacopo Guarnieri odniósł w Lublinie największy sukces w zawodowej karierze, która trwa dopiero od kilku miesięcy. - To moje pierwsze zwycięstwo i na dodatek w wyścigu ProTour. W ekipie mamy kilku dobrych sprinterów, jak Bennati, Cicchi, ale oni do Polski nie przyjechali i otworzyła się szansa przede mną. Zrobiłem dziś wszystko, na co mnie było stać. Depnąłem, ile miałem sił - powiedział Guarnieri.

Dyrektor sportowy reprezentacji Polski Piotr Wadecki był zadowolony z etapu. - Zależało nam na tym, by ucieczka została doścignięta przed górską premią. Udało się, a Błażej Janiaczyk wykonał swoje zadanie i utrzymał koszulkę górala. Maciek Paterski nieźle finiszował. Chłopaki go osłaniali, na ile mogli, ale nie ma co się oszukiwać. Nie będziemy ustawiać pociągu, jak Columbia czy Lampre, które rozprowadzały swych sprinterów, bo nie jesteśmy jeszcze tej klasy drużyną.

Jeden z liderów polskiej reprezentacji, Marek Rutkiewicz pomaga na razie kolegom i czeka na trudniejsze, górzyste etapy. - Ja i Jacek Morajko czekamy na góry. Robiliśmy wszystko, by Błażej wygrał premię górską. Skakałem z peletonu, by zlikwidować ucieczkę, ale specjalnie się tym nie zmęczyłem - powiedział dziesiąty kolarz ubiegłorocznego Tour de Pologne.

Wyniki 3. etapu wyścigu Tour de Pologne, Bielsk Podlaski - Białystok (225 km):

1. Jacopo Guarnieri (Włochy/Liquigas) - 5:22.31

2. Allan Davis (Australia/Quick Step)

3. Andre Greipel (Niemcy/Columbia)

4. Danilo Napolitano (Włochy/Katiusza)

5. Igor Abakoumow (Belgia/ISD)

6. Jurgen Roelandts (Silence - Lotto)

7. Juan Jose Haedo (Argentyna/Saxo Bank)

8. Maciej Paterski (Polska-BGŻ)

9. Graeme Brown (Australia/Rabobank)

10. Aitor Galdos Alonso (Hiszpania/Euskaltel)

..

44. Bartłomiej Matysiak (Polska-BGŻ)

46. Dariusz Rudnicki (Polska-BGŻ)

50. Tomasz Smoleń (Polska-BGŻ)

58. Mateusz Taciak (Polska-BGŻ)

62. Sylwester Szmyd (Liquigas)

63. Błażej Janiaczyk (Polska-BGŻ)

75. Marek Rutkiewicz (Polska-BGŻ)

80. Bartosz Huzarski (ISD)

92. Jacek Morajko (Polska-BGŻ)

105. Maciej Bodnar (Liquigas)

108. Michał Gołaś (Vacansoleil)

146. Marcin Sapa (Lampre) wszyscy ten sam czas

Klasyfikacja generalna po 3. etapie:

1. Andre Greipel (Niemcy/Columbia) - 12:32.42

2. Jacopo Guarnieri (Włochy/Liquigas)

3. Borut Bozić (Słowenia/Vacansoleil)

4. Angelo Furlan (Włochy/Lampre) wszyscy ten sam czas

5. David Loosli (Szwajcaria/Lampre) strata 1 s

6. Laszlo Bodrogi (Węgry/Kaiusza) ten sam czas

7. Bjorn Schroder (Niemcy/Milram) 2

8. Olivier Kaisen (Belgia/Silence - Lotto) 3

9. Jurgen Roelandts (Belgia/Silence - Lotto) 4

10. Bartłomiej Matysiak (Polska-BGŻ) 4

11. Błażej Janiaczyk (Polska-BGŻ) 4

..

24. Maciej Paterski (Polska-BGŻ) 10

27. Dariusz Rudnicki (Polska-BGŻ)

31. Tomasz Smoleń (Polska-BGŻ)

61. Marek Rutkiewicz (Polska-BGŻ)

71. Bartosz Huzarski (ISD)

76. Sylwester Szmyd (Liquigas)

82. Michał Gołaś (Vacansoleil)

86. Jacek Morajko (Polska-BGŻ)

91. Mateusz Taciak (Polska-BGŻ)

101. Maciej Bodnar (Liquigas)

127. Marcin Sapa (Lampre) wszyscy ten sam czas

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL