Reklama

Reklama

TdF: Świetny finisz Valverde

Hiszpan Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) wygrał w sobotę pierwszy etap 95. kolarskiego wyścigu Tour de France i objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Na drugim miejscu na mecie etapu z Brestu do Plumelec (197,5 km) finiszował Belg Philippe Gilbert (FdJ).

Valverde zaatakował w końcówce podjazdu na metę, trzysta metrów przed końcową linią i wyprzedził rywali o kilka długości roweru.

Na blisko 200-kilometrowej, pagórkowatej trasie nie zabrakło ucieczek, a pierwszym śmiałkiem był Francuz Lilian Jegou, który oderwał się od peletonu już na drugim kilometrze. Szybko został doścignięty przez siedmiu innych kolarzy, a prowadząca grupa miała już w pewnym momencie ponad osiem minut przewagi.

Reklama

Uciekinierzy zostali jednak przed metą doścignięci przez główną grupę, w której byli niemal wszyscy faworyci. Brakowało tylko najlepszego górala ubiegłorocznej imprezy Kolumbijczyka Maurizio Solera, który na około 10 km przed metą upadł i został za grupą, tracąc w efekcie trzy minuty do zwycięzcy.

Pierwszym pechowcem wyścigu był Francuz Herve Duclos-Lassalle, który przewrócił się w strefie bufetu i ze złamanym nadgarstkiem został odwieziony do szpitala.

Przed metą, na niespełna dwukilometrowym podjeździe, atakowało kolejno kilku kolarzy, między innymi Niemiec Stefan Schumacher i Kim Kirchen z Luksemburga. Kontratak 28-letniego Valverde okazał się skuteczny, Hiszpan błyskawicznie doścignął prowadzącego w tym momencie Kirchena i wygrał niezagrożony.

W niedzielę odbędzie się drugi etap, z Auray do Saint-Brieuc (164,5 km), również kończący się niewielkim podjazdem. Jedyny polski kolarz Sylwester Szmyd zajął dalekie 141. miejsce.

W tegorocznym Tour de France, w odróżnieniu od poprzednich edycji, nie ma bonifikat czasowych za trzy czołowe miejsca na mecie etapu.

Wyniki pierwszego etapu (Brest - Plumelec, 197,5 km) i kolejność w klasyfikacji generalnej:

1. Alejandro Valverde (Hiszpania/Caisse d'Epargne) 4:36.07

2. Philippe Gilbert (Belgia/FDJ) strata 1 s

3. Jerome Pineau (Francja/Bouyges Telekom)

4. Kim Kirchen (Luksemburg/Columbia)

5. Riccardo Ricco (Włochy/Saunier Duval)

6. Cadel Evans (Australia/Silence-Lotto)

7. Frank Schleck (Luksemburg/CSC)

8. Filippo Pozzato (Włochy/Liquigas)

9. Oscar Freire (Hiszpania/Rabobank)

10. Oscar Pereiro (Hiszpania/Caiss d'Epargne) - wszyscy ten sam czas.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL