Reklama

Reklama

Tajner: Będzie trudno zacząć od zwycięstwa (wywiad)

Wczoraj polscy skoczkowie trenowali przed piątkowym konkursem Pucharu Świata w skokach w fińskim Kuusamo. Trener Apoloniusz Tajner w rozmowie z Sebastianem Szczęsnym z RMF FM, przyznał, że jego podopieczni, dochodzą powoli do optymalnej formy.

- Środowy trening odbyliśmy pierwszy raz w bardzo dobrych warunkach atmosferycznych - powiedział Tajner. - Praktycznie pod koniec treningu zapadła absolutna cisza na skoczni, akurat wtedy rozpoczęli skakać również Finowie. Bardzo udane skoki miał dziś Robert Mateja, który oddał pięć skoków, a najdłuższy miał około 140 metrów. Tu nie ta długość jest tak ważna, ale w jakim stylu skakał. Na 5 skoków 2 były naprawdę bardzo dobre, a trzy dobre.

A jak skakał Adam Małysz?

- Adam oddał 4 skoki i dopiero ten czwarty skok zaakceptowaliśmy. On ma w tej chwili drobny problem z punktem trafienia w próg. Jeżeli założymy, że 0,01 sekundy to jest czterdzieści centymetrów pokonanej drogi na progu skoczni, to spóźniona decyzja o odbiciu o 0,01 sekundy daje spóźniona odbicie o 40 cm. Te skoki Adama nie są jeszcze idealne. Powiedziałbym, że jesteśmy blisko dobrych skoków Adama, ale jesteśmy teraz na takim etapie wstrzeliwania się.

Reklama

Czy rok, albo dwa lata temu nie było z Adamem takiego samego problemu?

- Trochę inaczej to wyglądało. W ubiegłym roku Adam skakał różnie, tzn. raz kierował odbicie w górę, a raz w przód. Natomiast tu skacze jednakowo i tylko trzeba uchwycić trafić w ten punkt odbicia. Tego jeszcze nie ma, ale może przyjść w każdej chwili. Z drugiej strony wiemy, że podczas zawodów występuje mobilizacja zawodników, a u Adama szczególnie ta umiejętność jest wykształcona, zatem nie jestem złej myśli.

Trenerze, a jak się prezentują pozostali skoczkowie?

- Tomek Pochwała i Marcin Bachleda dziś przedpołudniem pauzowali, bo przygotowywali sobie narty do czwartkowego treningu i kwalifikacji. Później mieli lekki trening w postaci biegu i gimnastyki. Tonio Tajner na porannym treningu oddał trzy skoki - 129, 131 i 115 metrów. Też jeszcze nie skacze na swoim optymalnym poziomie. Wszyscy nasi chłopcy są na etapie dochodzenia do swojego normalnego poziomu.

Skoro Robert tak dobrze skakał, to może weźmiecie go do konkursu?

- Nie. Podjęliśmy już wczoraj decyzję, a teraz to realizujemy. Robert będzie trenował, bo dla niego to będzie korzystniejsza sprawa. Nie ma sensu po kilku dobrych skokach go pchać do konkursu. Lepiej to utrwalić i mieć nadzieję, że w sobotę te dobre skoki jeszcze powtórzy.

Co by Pan powiedział kibicom, którzy liczą na zwycięstwa od pierwszego konkursu?

- Gdyby mnie o to zapytano w St. Moritz, gdzie wszyscy dobrze skakali, a Adam osiągnął naprawdę wysoką formę, to byłbym spokojny o występ, który mógłby się nawet zakończyć zwycięstwem Adama. Natomiast teraz patrząc, że on teraz dochodzi i wstrzeliwuje się na swój poziom, to tutaj nie ma nic pewnego. Myślę, że przy jego poziomie stać go, na pierwszą dziesiątkę. Patrząc na innych zawodników, gdzie wszyscy są strasznie mocno rozskakani, to mogę powiedzieć, że zacząć od zwycięstwa będzie szalenie trudno, chociaż w skokach tego wykluczyć nie można.

Ale sezon skoków to prawie cztery miesiące...

- Prawda. Przed nami są prawie 4 miesiące skakania. Te minione sezony pokazują, że różnie to bywa z formą zawodników. Ci, którzy na początku sezonu są w bardzo wysokiej formie nie potrafią dotrwać do końca. Na ogół to dotyczy tych lepszych zawodników. Dzisiaj zaskakująco dobrze spisywali się na treningu Rosjanie i to oni mogą sprawić niespodziankę w piątkowym konkursie.

Czyli wcale nie trzeba wygrywać od samego początku, aby wygrać Puchar Świata.

- Na pewno nie i najlepszym tego przykładem był ubiegły rok. Nie było zawodnika, który zdominowałby rywalizację od początku do końca. Takiego, który uciekłby z punktami tak, że byłoby niemożliwe go dogonić. Jeżeli pojawi się taki zawodnik i wygra kilka konkursów w grudniu, to wtedy sprawa może być rozstrzygnięta. To wszystko są jednak "gdybania".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL