Reklama

Reklama

Szymon Kołecki zostanie po latach złotym medalistą olimpijskim

Wszystko wskazuje na to, że po ośmiu latach Szymon Kołecki ogłoszony zostanie złotym medalistą w podnoszeniu ciężarów igrzysk olimpijskich 2008 roku w Pekinie. Polak zamieni srebro na złoto, bo Kazach Ilja Ilin był na dopingu.

Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów IWF poinformowała, że powtórne badania próbek pobranych od sztangistów podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie w siedmiu przypadkach dały wynik pozytywny.

Na "niechlubnej liście" znalazł się m.in. Ilja Ilin z Kazachstanu. Pozytywny wynik próbki B dotychczasowego mistrza olimpijskiego, w praktyce oznacza że złoty medal w kat. 94 kg przypadnie Szymonowi Kołeckiemu, obecnemu prezesowi Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów - czytamy na stronie związku.

Dwa tygodnie temu pojawiła się informacja o możliwym pozytywnym wyniku powtórnie przebadanej próbki Ilina z Pekinu, ale z oficjalną informacją trzeba było czekać na badanie próbki B. Teraz , po opublikowaniu wyników przez IWF, po ośmiu latach złoty medal olimpijski powinien trafić do Polski.

Reklama

"Te wyniki to dopiero początek postępowania w komisji dyscyplinarnej IWF, ale wygląda na to, że to tylko formalność. Czy się cieszę? Chyba tak, choć też nigdy nie miałem podstaw, aby podejrzewać kogoś o działanie nieuczciwe" - skomentował Kołecki.

3 kg - tyle wynosiła różnica między Szymonem Kołeckim, a Ilią Ilinem w Pekinie, Kołecki w dwuboju uzyskał 403 kg, Ilin - 406 kg.

Brązowy medal w tej sytuacji trafi do Arsena Kasabijewa, który jako reprezentant Gruzji zajął wówczas czwarte miejsce. Obecnie reprezentuje Polskę.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL