Reklama

Reklama

Szachowy turniej pretendentów - Anand liderem na półmetku

Indyjski szachista, mistrz świata FIDE w latach 2000-2002 i 2007-2013 Viswanathan Anand prowadzi na półmetku rozgrywanego w Chanty-Mansyjsku turnieju pretendentów. Zwycięzca walczyć będzie w listopadzie o tytuł mistrza globu z Norwegiem Magnusem Carlsenem.

W turnieju z pulą nagród 600 tys. dolarów gra ośmiu zawodników, w tym czterech Rosjan. Po pierwszej rundzie Anand i Ormianin Lewon Aronjan zgromadzili w siedmiu partiach po 4,5 punktu. O pół mniej ma Rosjanin Władimir Kramnik. Rewanżowa runda rozpocznie się w sobotę, a ostatnia - czternasta - 30 marca. Jeśli nie zostanie wyłoniony zwycięzca, następnego dnia rozgrywane będą baraże.

Triumfator zyska prawo walki o tytuł mistrza świata. A ten od listopada należy do 23-letniego Carlsena, który niespodziewanie łatwo pokonał w Madrasie 6,5:3,5... "Tygrysa z Madrasu". Taki przydomek nosi 44-letni Anand.

Reklama

Carlsen osiągnął najwyższy procentowy wynik (65) w historii wszystkich meczów o mistrzostwo globu. Listopadowy pojedynek wywołał ogromne zainteresowanie w jego rodzinnym kraju. Bezpośrednią telewizyjną transmisję wszystkich partii oglądało ponad 600 tys. mieszkańców Norwegii (ok. 12 proc. całkowitej ludności).

Nie jest jeszcze znane miejsce meczu o mistrzostwo świata. Międzynarodowa federacja FIDE przedłużyła termin składania ofert do 30 kwietnia. Kandydaci muszą dysponować sporymi zasobami finansowymi - co najmniej dwa i pół miliona euro (nie licząc kosztów organizacyjnych), z czego prawie dwa miliony (netto) to fundusz nagród.

Klasyfikacja po pierwszej rundzie (po siedmiu partiach):

1. Viswanathan Anand (Indie)                  4,5 pkt 

2. Lewon Aronjan (Armenia)                     4,5 

3. Władimir Kramnik (Rosja)                      4            

4. Piotr Swidler (Rosja)                                 3,5         

5. Szachrijar Mamedjarow (Azerbejdżan)           3            

6. Dmitrij Andrejkin (Rosja)                                       3            

7. Weselin Topałow (Bułgaria)                  3            

8. Siergiej Karjakin (Rosja)                                          2,5         

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL