Reklama

Reklama

Sylwetka Alberto Contadora

26-letni Alberto Contador bezapelacyjnie zwyciężył w 96. edycji najbardziej prestiżowego wyścigu kolarskiego na świecie - Tour de France. Swój triumf zawdzięcza zarówno niezwykłej wytrzymałości prezentowanej podczas najtrudniejszych alpejskich i pirenejskich wspinaczek, jak i doskonałej technice i szybkości w samotnych próbach jazdy na czas.

Urodzony w Madrycie kolarz pierwszy etapowy sukces w profesjonalnym peletonie odniósł w 2003 roku, w wyścigu... Tour de Pologne. Hiszpan najszybciej pokonał górską czasówkę na trasie z Jeleniej Góry do Karpacza.

Rok później wydawało się, że dobrze zapowiadająca się kariera młodego zawodnika zakończy się przedwcześnie na skutek bardzo groźnego wypadku podczas wyścigu dookoła Asturii w 2004 roku. Contador doznał tak poważnego urazu głowy, że po operacji krwiaka przez dziesięć dni pozostawał w śpiączce i walczył o życie. Silny organizm młodego sportowca wygrał walkę z chorobą i po wielomiesięcznej rehabilitacji w 2005 roku nie tylko wrócił do zdrowia, ale i na kolarskie trasy. Kiedy znów stanął na starcie wyścigu stwierdził, że "był to najszczęśliwszy dzień w życiu".

Reklama

Pierwsze ważniejsze zwycięstwo Contador odniósł w 2007 wygrywając wieloetapowy wyścig Paryż-Nicea. Po sukcesie szybko został włączony do grona faworytów Tour de France.

Pokonujący z ogromną lekkością strome odcinki podjazdów, wyróżniał się podczas górskich etapów w Pirenejach i Alpach. Pierwsze etapowe zwycięstwo w Wielkiej Pętli odniósł na szczycie Plateau de Beille. Tradycji stało się zadość i zwycięzca etapu kończącego się na tym pirenejskim wzniesieniu, podobnie jak wielokrotnie zdarzyło się to w historii Tour de France, wygrał cały wyścig. W wieku 24 lat Hiszpan odniósł pierwszy triumf w Wielkiej Pętli, będąc także najlepszym w klasyfikacji młodzieżowej. Po wyścigu nie był jednak zadowolony z faktu, że żółtą koszulkę przejął po Duńczyku Rasmussenie, który był podejrzany o stosowanie dopingu.

Na początku 2008 roku organizatorzy Tour de France postanowili nie zapraszać do udziału w wyścigu kazachskiego zespołu Astana, w którym ściga się Contador. Powodem decyzji był udział niektórych kolarzy tej grupy w aferze dopingowej. Drużyna musiała zmienić plany na sezon. W maju ubiegłego roku Contador wystartował w Giro d'Italia. Hiszpan triumfował w trzytygodniowym wyścigu... nie wygrywając żadnego z etapów.

Po zwycięstwie w Giro Contador miał czas, by przygotować się do narodowego wyścigu, który odbywał się we wrześniu. Nie mając sobie równych wygrał Vuelta a Espana i tym samym został piątym kolarzem (wcześniej Eddy Merckx, Jacques Anquetil, Felice Gimondi, Bernard Hinault) w historii, który triumfował w trzech największych tourach.

Przed tegorocznym Tour de France media spekulowały, kto będzie liderem bardzo silnej drużyny Astany, Contador czy powracający po trzyletniej przerwie siedmiokrotny triumfator Wielkiej Pętli Lance Armstrong?

Hiszpan rozwiał wszystkie wątpliwości fenomenalnym atakiem na szwajcarskiej przełęczy Verbier, gdzie wygrał etap i zdobył żółtą koszulkę lidera tegorocznego Tour de France. Po etapie przyznał, że dorastał oglądając w telewizji zwycięstwa Lance'a Armstronga, który był jego idolem, ale na niedzielnym etapie nie zawahał się zostawić w tyle Amerykanina. "To nie było dla mnie najważniejsze" - powiedział.

Contador nie oddał już pozycji lidera i w żółtej koszulce wjechał na Pola Elizejskie w Paryżu. Po drodze dołożył etapowe zwycięstwo podczas indywidualnej jazdy na czas wokół jeziora Annecy. Mistrz Hiszpanii w tej specjalności pokonał o trzy sekundy mistrza olimpijskiego Fabiana Cancellarę.

Alberto Contador:

urodzony 6 grudnia 1982 w Madrycie

waga: 61 kg, wzrost: 175 cm

ekipy: ONCE (2003), Liberty Seguros (2004,2005), Astana - Wurth (2006), Discovery (2007), Astana (od 2008)

najważniejsze zwycięstwa:

mistrzostwa Hiszpanii: mistrz w jeździe ind. na czas - 2009.

Tour de France: 1. miejsce w klasyfikacji generalnej i młodzieżowej 2007; 1 m. 2009. trzy wygrane etapy: Plateau de Beille - 2007; Verbier, Annecy - 2009.

Giro d'Italia: 1 m. 2008.

Vuelta Espana: 1 m. 2008. dwa etapy: Alto de Angrilu, Fuentes de Invierno - 2008.

Paryż-Nicea: 1 m. 2007; 2. m. 2009. cztery etapy: Mende, Nicea - 2007; Amilly (ind. jazd. na czas), La Montagne de Lure - 2009. Dookoła Szwajcarii: etap wokół Ambri - 2006.

Tour de Romandie: 2 m. 2006. dwa etapy: Les Paccots - 2005; Leysinn - 2006.

Dookoła Kraju Basków: 1 m. 2008; 2009.

Tour de Pologne: etap jazdy indywidualnej na czas z Jeleniej Góry do Karpacza - 2003

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL