Reklama

Reklama

Steve Peat mistrzem świata 2009 w downhillu

35-letni Steve Peat spełnił swoje największe marzenie - po wielu latach Brytyjczyk sięgnął po upragnioną koszulkę mistrza świata downhillu. Peat zajął pierwszą pozycję w finale i nie oddał jej do samego końca, nerwowo oczekując na przejazd swoich rywali.

Najbliżej zwycięstwa był jego kolega z zespołu Greg Minnaar, który na 2.4-kilometrowej trasie stracił do niego 5 setnych, a więc różnica równa mrugnięciu oka! Trzeba zauważyć bardzo wyrównany poziom czołowych zawodników, z których pierwsza 4-ka zmieściła się ze stratą w 1 sekundzie. Faworyt wielu kibiców - Australijczyk Sam Hill niestety nie zdołał zagrozić Peat'owi, plasując się na 5 miejscu ze stratą ok. 3 sekund do lidera. Pechowe 4 miejsce przypadło tym razem Fabien'owi Barel. Fabien mimo kontuzji na początku sezonu zdążył pokazać, że potrafi wygrywać w bardzo ładnym stylu.

Reklama

W kategorii junior zwyciężył pochodzący z Nowej Zelandii Brook MacDonald. Damską kategorię zdominowały riderki z Francji, a więc odpowiednio z kategorii elity - Emmeline Ragot, oraz w młodszej kategorii - Anais Pajot.

Steve Peat od wielu lat był wielkim pechowcem. Był on srebrnym medalistą Mistrzostw w latach 2000, 2001, 2003 oraz 2008. "Założenie koszulki na podium było bardzo emocjonującym momentem, zwłaszcza że będę ją nosić przez cały kolejny rok" - dodał Peat.

Australijczyk Mick Hannah ostatecznie trzeci uzyskał najlepszy czas na trasie podczas treningów. W niedzielę nie udało mu się powtórzyć równie mocnego przejazdu, lecz jego czas wystarczył na pewną pozycję na podium oraz brązowy medal.

"Wygrana to prawdziwe marzenie. Ścigam się od 19 lat, byłem dwa razy drugi, więc nie chcę być znowu na tej pozycji" - skomentował krótko Hannah.

W pierwszej dziesiątce znalazło się aż 4 przedstawicieli Australii, a więc Sam Hill (Mistrz Świata z lat 2006, 2007), Nathan Rennie na szczęśliwej 7 pozycji czy Chris Kovarik na miejscu 9. Bardzo wysoko uplasowali się także inni Australijczycy - Bryn Atkinson (11) czy świeżo upieczony Mistrz Świata 4X - Jared Graves (12).

Wyniki mistrzostw świata DH 2009, Canberra:

1 PEAT Steve Great Britain 0.00

2 MINNAAR Greg South Africa +0.05

3 HANNAH Michael Australia +0.69

4 BAREL Fabien France +0.84

5 HILL Samuel Australia +2.71

6 ATHERTON Gee Great Britain +3.92

7 RENNIE Nathan Australia +3.98

8 LEOV Justin New Zealand +3.99

9 KOVARIK Chris Australia +4.02

10 SMITH Steve Canada +4.17

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL