Reklama

Reklama

Sprawa licencji ŁKS wraca niczym bumerang

Po półrocznej przerwie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zajął się w piątek sprawą licencji dla ŁKS Łódź na grę w piłkarskiej ekstraklasie. WSA nie wydał jednak żadnego orzeczenia, tylko skierował zapytanie do Trybunału Konstytucyjnego.

Powodem takiej decyzji był wniosek Polskiego Związku Piłki Nożnej o przekazanie Trybunałowi Konstytucyjnemu do rozstrzygnięcia zarzutu sprzeczności z ustawą zasadniczą przepisów ustawy o sporcie kwalifikowanym, dającym klubom prawo do zaskarżenia decyzji organów licencyjnych do WSA.

W uzasadnieniu wniosku pełnomocnicy PZPN wskazali, że licencja wydawana przez PZPN nie ma charakteru decyzji administracyjnej, a przy jej wydawaniu nie stosuje się przepisów kodeksu postępowania administracyjnego, ale właściwe przepisy FIFA oraz UEFA.

Reklama

"Dopuszczalność złożenia skargi do WSA - z uwagi na charakter postępowania przed tym sądem - uniemożliwia rozstrzygnięcie sprawy przed rozpoczęciem sezonu ligowego, co uniemożliwia PZPN realizację obowiązku ustawowego, jakim jest organizowanie cyklicznych rozgrywek" - poinformowała PAP rzecznik prasowy PZPN Agnieszka Olejkowska.

Zdaniem działaczy ŁKS, złożony przez PZPN wniosek ma jedynie przeciągnąć w czasie rozprawę przed WSA.

Postępowanie w sprawie dot. licencji dla łódzkiego klubu rozpoczęło się 12 sierpnia 2009 r. Później nastąpiła półroczna przerwa spowodowana wnioskiem Cracovii Kraków, która chciała być stroną w tej sprawie.

WSA uznał, że "MKS Cracovia nie ma interesu prawnego w postępowaniu dotyczącym skargi ŁKS na odmowę wydania licencji" i odrzucił wniosek krakowskiego klubu odraczając jednocześnie rozprawę do czasu uprawomocnienia się tej decyzji.

Do uprawomocnienia nie doszło, gdyż Cracovia złożyła do Naczelnego Sądu Administracyjnego skargę na decyzję WSA. 10 listopada NSA na niejawnym posiedzeniu oddalił skargę, podtrzymując tym samym decyzję WSA, który nie dopuścił Cracovii w charakterze strony postępowania. Pod koniec grudnia akta sprawy wróciły z NSA do WSA, który kolejną rozprawę wyznaczył na 12 lutego.

W poprzednich rozgrywkach ŁKS zajął w ekstraklasie siódme, a Cracovia piętnaste miejsce. Zgodnie z regulaminem rozgrywek krakowski klub powinien zostać zdegradowany do 1. ligi. ŁKS nie otrzymał jednak licencji na występy w najwyższej klasie rozgrywkowej. Klub z al. Unii został przesunięty na ostatnią pozycję w tabeli, a jego miejsce w ekstraklasie przydzielono Cracovii.

Oprócz miejsca w ekstraklasie ŁKS odebrano również prawie 2 mln premii za wywalczenie 7. miejsca w ekstraklasie w sezonie 2008/2009. Łodzianie nie pogodzili się z decyzjami piłkarskiej centrali i skierowali do WSA skargę na odmowę wydania licencji przez PZPN.

Obecnie ŁKS znajduje się w dramatycznej sytuacji finansowej. Chcąc ratować zadłużony klub władze miasta na wniosek ówczesnego wiceprezydenta Łodzi Włodzimierza Tomaszewskiego pod koniec grudnia 2009 roku powołały miejską spółkę ŁKS PSS, która miała przejąć sekcję piłkarską od zadłużonej prywatnej spółki ŁKS SSA. Plan ratowania piłkarskiej sekcji ŁKS runął w minioną środę, gdy zdecydowali, że nie przekażą żadnych pieniędzy piłkarzom ŁKS.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy