Sportowe wydarzenia roku - styczeń-marzec 2015

Brąz mistrzostw świata dla polskich piłkarzy ręcznych, Puchar Hopmana dla Agnieszki Radwańskiej i Jerzego Janowicza, medale Justyny Kowalczyk, Kamila Stocha i spółki - to najważniejsze wydarzenia w polskim sporcie w styczniu, lutym i marcu 2015 roku. Oto pierwsza część naszego podsumowania roku w sporcie polskim i światowym.

Rok 2015 znakomicie rozpoczął się dla Agnieszki Radwański, Jerzego Janowicza i polskiego tenisa. "Isia" i Jerzyk triumfowali w rozgrywanym w australijskim Perth Pucharze Hopmana, czyli nieoficjalnych mistrzostwach świata par mieszanych. W finale "Biało-czerwoni" pokonali 2-1 USA, a Radwańska po raz pierwszy w oficjalnym meczu pokonała Serenę Williams.

CZYTAJ DALEJ

Polscy piłkarze ręczni rozpoczęli mistrzostwa świata w Katarze niemrawo - od porażki z Niemcami - ale finiszowali w wielkim stylu, pokonując piekielnie mocną Hiszpanię w walce o brązowy medal. Szalony mecz z dogrywką skończył się wygraną "Biało-czerwonych" 29-28.

Michał Szyba został jednym z odkryć i zarazem bohaterów drużyny polskich szczypiornistów na MŚ. W bitwie o brąz z Hiszpanami doprowadził do dogrywki kapitalnym rzutem na sekundy przed końcem, a w całym meczu zdobył osiem bramek. Szyba został Sportowcem Lutego w plebiscycie RMF FM i Interii.

Kamil Stoch poprzedni Puchar Świata zaczął od... kontuzji, która zniweczyła jego plany w pierwszej części sezonu. Nasz skoczek odrodził się w Zakopanem, gdzie w styczniu wygrał konkurs indywidualny. Dwa tygodnie później Stoch triumfował jeszcze w niemieckim Willingen. Stawał również na podium w Sapporo, Titisee-Neustadt i Oslo. Ustanowił rekord Wielkiej Krokwi i rekord Polski w długości lotu narciarskiego.

Na mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym w szwedzkim Falun Kamil Stoch nie zdołał wywalczyć medalu indywidualnie. W drużynie "Biało-czerwoni" w składzie: Piotr Żyła, Klemens Murańka, Jan Ziobro i Stoch obronili brąz sprzed dwóch lat.

Na mistrzostwach w Falun "Biało-czerwoni" zdobyli jeszcze jeden medal. Justyna Kowalczyk i Sylwia Jaśkowiec sięgnęły po brązowy krążek w sprincie drużynowym techniką dowolną. Polki stanęły też na podium zawodów Pucharu Świata w tej samej konkurencji.

Cristiano Ronaldo w styczniu po raz drugi z rzędu otrzymał Złotą Piłkę dla najlepszego piłkarza poprzedniego roku na świecie.

Rafał Sonik w styczniu jako pierwszy Polak w historii triumfował w Rajdzie Dakar. Polak okazał się najlepszy w kategorii quadowców. Już od lat był blisko czołówki, ale zawsze czegoś brakowało. Tym razem dojechał do mety jako pierwszy. Został Sportowcem Stycznia w Plebiscycie RMF FM i Interii.

Michał Kwiatkowski rozpoczął rok 2015 od drugiego miejsca w prestiżowym wyścigu kolarskim Paryż - Nicea. Nasz zawodnik wygrał prolog - jazdę indywidualną na czas - i przez pięć etapów był liderem. Kwiatkowski triumfował też w klasyfikacji młodzieżowej.

To była jedna z najsmutniejszych wiadomości tego roku. 27 lutego, w wieku 93 lat, zmarł Bohdan Tomaszewski. Był legendą polskiego dziennikarstwa sportowego, wspaniałym komentatorem tenisa i wielu innych dyscyplin. Był sprawozdawcą z 12 igrzysk olimpijskich.

Weronika Nowakowska może zaliczyć poprzedni sezon do udanych. Nasza biathlonistka sięgnęła po dwa medale mistrzostw świata w fińskim Kontiolahti. Najpierw zdobyła srebro w sprincie na 7,5 km, a dzień później wywalczyła brąz w biegu pościgowym na 10 km.

Marcin Lewandowski zdobył w marcu złoty medal w biegu na 800 m halowych mistrzostw Europy w lekkoatletyce. Z Pragi "Biało-czerwoni" przywieźli łącznie siedem krążków: jeden złoty, dwa srebrne i cztery brązowe.

To było święto polskiej siatkówki. W turnieju finałowym Ligi Mistrzów siatkarzy w Berlinie zagrały dwa polskie zespoły: Asseco Resovia i PGE Skra Bełchatów. W półfinale Resovia pokonała Skrę, ale w spotkaniu finałowym uległa Zenitowi Kazań.

Piłkarska reprezentacja Polski w pierwszych miesiącach 2015 roku rozegrała tylko jeden mecz, ale za to niezwykle ważny. W Dublinie "Biało-czerwoni" zremisowali 1-1 z Irlandią w eliminacjach Euro 2016. Wywalczony na wyjeździe punkt okazał się bezcenny w końcowym rozrachunku. Kadra Adama Nawałki wywalczyła awans na ME we Francji.

Paweł Papke został wybrany nowym prezesem Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Zajął miejsce Mirosława Przedpełskiego, który złożył dymisję w związku z aferą korupcyjną po mistrzostwach świata w Polsce.