Sportowe wydarzenia roku - październik-grudzień 2015

Awans polskich piłkarzy na Euro 2016, triumf Agnieszki Radwańskiej w mistrzostwach WTA, czwarte miejsce piłkarek ręcznych na MŚ - to tylko niektóre z najważniejszych wydarzeń w polskim sporcie w październiku, listopadzie i grudniu. Przedstawiamy ostatnią część podsumowania 2015 roku w polskim i światowym sporcie.

Do ostatniej akcji ostatniego meczu z Irlandią polscy piłkarze musieli walczyć o awans na Euro 2016. Sprawę efektowną główką załatwił Robert Lewandowski. Kapitalny rok "Biało-czerwonych" zakończył się wygraną 2-1 z graczami z Zielonej Wyspy i awansem na ME z drugiego miejsca w grupie, za Niemcami. Polscy piłkarze po raz trzeci z rzędu zagrają na mistrzostwach Europy.

CZYTAJ DALEJ

Agnieszka Radwańska nie mogła sobie wymarzyć lepszego zakończenia sezonu. Nasza najlepsza tenisistka po raz pierwszy w karierze triumfowała w mistrzostwach WTA. W finałowym spotkaniu w Singapurze Polka pokonała Czeszkę Petrę Kvitovą.

Po trzecim miejscu w Pucharze Świata, które uznano za porażkę, polscy siatkarze pojechali na mistrzostwa Europy. Wszystko szło dobrze i nikt nie spodziewał się porażki w ćwierćfinale z rewelacyjną na ME Słowenią. Zakończyło się sensacyjną porażką Orłów 2:3. Tytuł zdobyli Francuzi, którzy w finale okazali się lepsi od Słoweńców.

Brytyjski żużlowiec Tai Woffinden po raz drugi w karierze został indywidualnym mistrzem świata na żużlu. Siódme miejsce na finiszu cyklu Grand Prix zajął Maciej Janowski - najlepszy z "Biało-czerwonych".

Polska i Szwecja będą współgospodarzami mistrzostw świata piłkarzy ręcznych w 2023 roku. W listopadzie Komitet Wykonawczy światowej federacji dokonał takiego wyboru. W styczniu 2016 roku w Polsce odbędą się mistrzostwa Europy w piłce ręcznych mężczyzn.

W listopadzie wybuchła wielka afera dopingowa w lekkoatletyce. Światowa Agencja Antydopingowa zaleciła wykluczenie Rosji ze struktur IAAF (Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Lekkoatletycznych). Rosja rzeczywiście została zawieszona w prawach członka. Rosjanom zarzucono m.in. tuszowanie na wielką skalę pozytywnych wyników badań dopingowych.

W połowie listopada światem, także piłkarskim, wstrząsnęła seria zamachów w Paryżu. Podczas meczu towarzyskiego Francja - Niemcy obok Stade de France wybuchła bomba, którą zamachowiec próbował wnieść na stadion. Po spotkaniu widzowie i piłkarze długo nie mogli opuścić obiektu. W kolejnych dniach odwołano towarzyskie mecze: Niemcy - Holandia i Belgia - Hiszpania.

Wraz z końcem roku zakończyło się 12-letnie panowanie Władymira Kliczki w bokserskiej wadze ciężkiej. W Duesseldorfie Ukrainiec został pokonany jednogłośnie na punkty przez Brytyjczyka Tysona Fury'ego w walce o pasy federacji: WBA, WBO i IBF.

Pływackie mistrzostwa Europy na krótkim basenie były sukcesem Polaków, którzy zdobyli siedem medali. Na najwyższym stopniu podium stawali: Radosław Kawęcki (dwukrotnie) i Tomasz Polewka.

W grudniu w Paryżu rozlosowano grupy turnieju finałowego piłkarskiego Euro 2016. Reprezentacja Polski zagra w grupie C, a jej rywalami będą: Niemcy, Ukraina i Irlandia Północna.

Polskie piłkarki ręczne powtórzyły sukces sprzed dwóch lat, zajmując czwarte miejsce w mistrzostwach świata w Danii. W meczu o brązowy medal "Biało-czerwone" uległy 22-31 Rumunii. Tytuł zdobyła Norwegia, a srebro przypadło Holandii.

Prezydent FIFA Sepp Blatter i szef UEFA Michel Platini zostali zawieszeni na osiem lat przez Komisję Etyki FIFA. Komisja określiła przelew dwóch milionów franków na konto Platiniego w 2011 roku "konfliktem interesów". Obaj panowie zapewniają, że są czyści.