Sportowe wydarzenia roku - kwiecień-czerwiec 2015

Wygrana Grzegorza Krychowiaka wraz z Sevillą w finale Ligi Europejskiej w Warszawie, triumf FC Barcelona w Lidze Mistrzów, wygrana Andrzeja Fonfary z Juliem Cesarem Chavezem Jr. - przypominamy najważniejsze sportowe wydarzenia i sukcesy Polaków w kwietniu, maju i czerwcu 2015 roku. To druga część naszego podsumowania roku w polskim i światowym sporcie.

Andrzej Fonfara, podczas kwietniowej gali w kalifornijskim Carson, rozprawił się z Juliem Cesarem Chavezem Jr., co było jednym z najbardziej wartościowym zwycięstw polskich pięściarzy w ostatnich latach. Chavez za sprawą Fonfary wylądował na deskach po raz pierwszy w historii. Działo się to w dziewiątej rundzie walki. Do dziesiątej rywal Polaka już nie wyszedł. Fonfara sięgnął po pas WBC International w wadze półciężkiej i przybliżył się do walk o mistrzostwo świata.

CZYTAJ DALEJ

Grand Prix Polski na Stadionie Narodowym w Warszawie miała być wielkim świętem żużla i hucznym pożegnaniem z cyklem GP Tomasza Golloba. Skończyło się kompromitacją. Już dzień przed zawodami specjalnie ułożony tor nie nadawał się do jazdy. Nazajutrz w obecności 50 tysięcy widzów udało się rozpocząć zawody, ale zakończono je po 12 biegach. Oprócz toru, zawiodła maszyna startowa. Za wszystko odpowiadała firma Duńczyka Olego Olsena. Zbulwersowani kibice w większości szybko opuścili stadion, a Gollob robił rundę honorową niemal sam dla siebie.

W 2015 roku Polska znów doczekała się organizacji hokejowych mistrzostw świata zaplecza elity. W Kraków Arenie "Biało-czerwoni" do ostatniej sekundy ostatniego meczu walczyli o awans do grona najlepszych drużyn na świecie. W decydującym starciu trzeba było pokonać Węgrów, by zająć drugie, premiowane awansem, miejsce. Skończyło się porażką 1-2, ale mamy kolejną szansę. W 2016 roku, tym razem w Katowicach, Polska znów zorganizuje MŚ dywizji 1A.

Michał Kwiatkowski w kwietniu stanął na najwyższym stopniu podium prestiżowego, jednodniowego wyścigu Amstel Gold Race w Holandii. Nasz znakomity kolarz, jako pierwszy od ponad 30 lat zawodnik, wygrał ten wyścig, startując jako aktualny mistrz świata. Kwiatkowski najszybciej z całej stawki pokonał 258-kilometrową trasę z Maastricht do Valkenburga.

2 maja w Las Vegas doszło do starcia, okrzykniętego mianem walki stulecia w boksie. Niepokonany na zawodowym ringu Floyd Mayweather Jr. skrzyżował rękawice z Mannym Pacquiao. Amerykanin pokonał Filipińczyka na punkty, odnosząc 48. zwycięstwo z rzędu. Walka przyniosła rekordowe zyski. Szacuje się, że zwycięski Mayweather wzbogacił się po niej o 275 mln dol., a Pacquiao - o 190 mln dol.

Robert Lewandowski w maju sięgnął z Bayernem Monachium po mistrzostwo Niemiec. To trzecie takie trofeum w karierze "Lewego", dwa poprzednie tytuły mistrzowskie w Niemczech wywalczył z Borussią Dortmund. Lewandowski z 17 bramkami został wicekrólem strzelców Bundesligi sezonu 2014/15.

Hokejowa reprezentacja Kanady sięgnęła po złoty medal mistrzostw świata elity w Czechach. Podczas majowego turnieju zawodnicy spod znaku klonowego liścia wygrali wszystkie mecze, a w finale rozprawili się z Rosją, gromiąc ją 6-1.

To był jeden z najważniejszych dni tego roku w futbolu. 16 maja, po 17 latach spędzonych w Liverpool FC, Steven Gerrard rozegrał ostatni mecz na Anfield Road. 35-letni angielski pomocnik, legenda "The Reds", postanowił kontynuować karierę za oceanem i przeniósł się do Los Angeles Galaxy.

To był wielki dzień Grzegorza Krychowiaka. 27 maja Sevilla FC, z Polakiem w składzie, na Stadionie Narodowym w Warszawie sięgnęła po triumf w Lidze Europejskiej. W meczu finałowym Hiszpanie pokonali 3-2 Dnipro Dniepropietrowsk. Krychowiak rozegrał świetny mecz, co więcej zdobył jedną z bramek dla zwycięzców. Po meczu mógł unieść puchar dla zwycięzców LE.

FC Barcelona po raz piąty sięgnęła po zwycięstwo w Lidze Mistrzów. W czerwcowym finale na Stadionie Olimpijskim w Berlinie "Duma Katalonii" pokonała 3-1 Juventus. Bramki dla zwycięzców zdobyli: Ivan Rakitić, Luis Suarez i Neymar. "Stara Dama" odpowiedziała tylko trafieniem Alvaro Moraty.

Miniony sezon w Polsce należał do Lecha Poznań i Legii Warszawa. 7 czerwca "Kolejorz" sięgnął po mistrzostwo Polski, a Legia musiała zadowolić się drugim miejscem w tabeli. Warszawianie nie mogą jednak uznać sezonu za zupełnie nieudany, bo wywalczyli Puchar Polski po wygranej w finale z... Lechem.

Robert Lewandowski potrzebował zaledwie 239 sekund, by ustrzelić hat-tricka w meczu reprezentacji Polski. W czerwcu "Biało-czerwoni" pokonali w Warszawie Gruzję 4-0 i zrobili kolejny krok do awansu na Euro 2016, który jesienią stał się faktem.

Od 12 do 28 czerwca w Baku odbyły się I Igrzyska Europejskie. Wzięli w nich udział reprezentanci Polski. "Biało-czerwoni" przywieźli z Azerbejdżanu 20 medali - 2 złote, 8 srebrnych i 10 brązowych.

Piłkarze ręczni Vive Tauronu Kielce wywalczyli trzecie miejsce w Lidze Mistrzów. W meczu o brąz turnieju finałowego w Berlinie pokonali 28-26 niemiecki THW Kiel. Triumfowała ekipa Barcelony.

W maju wybuchła afera korupcyjna w FIFA. Tuż przed wyborami szefa światowej federacji piłkarskiej zatrzymano prominentnych działaczy organizacji. Szefem ponownie wybrano Seppa Blattera, ale ten wkrótce zapowiedział rezygnację. W lutym odbędą się nowe wybory w FIFA.