Reklama

Reklama

Sport w przedwojennej Warszawie. Wodniacy - cykliści - piłkarze

Właśnie pod takim tytułem pojawiła się na rynku publikacja o przedwojennym sportowym obliczu Warszawy. Zawiera archiwalne zdjęcia przedstawiające panoramę życia członków warszawskich towarzystw sportowych, w tym Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów, Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego, Legii Warszawa, Polonii Warszawa czy Warszawianki, w okresie od 2 połowy XIX wieku do roku 1939.

Wydawnictwo - Ośrodek KARTA -  przybliżając działalność dawnych warszawskich towarzystw sportowych, przypomina zarówno sukcesy sportowe ich członków jak i pozwala na odtworzenie obrazu życia społecznego i towarzyskiego Warszawy tamtych czasów, na pokazanie entuzjazmu towarzyszącego podejmowaniu wspólnych działań, radości z aktywności rekreacyjnej na Wiśle czy na Dynasach.

W książce znajdują się liczne fotografie, opisy dziejów obiektów sportowych oraz mapki miejsc związanych z uprawianiem danego sportu, a także stare reklamy i inne elementy ikonograficzne zaczerpnięte z prasy. Doskonale wprowadzają one czytelnika w nastrój tamtych czasów oraz dostarczają wielu inspiracji.

Warszawa lata 30."W końcu lat 30. w Warszawie nie istniał żaden liczący się obiekt kolarski. Źle skonstruowane tory na Skrze i stadionie Wojska Polskiego rozpadły się jeszcze przed rokiem 1935, a bieżnię i budynki WTC na Dynasach rozebrano ostatecznie w roku 1937, kiedy to właściciel Dynasów, hrabia Czetwertyński sprzedał parcelę pod budowę osiedla mieszkaniowego.

W roku 1930 w trakcie przebudowy stadionu "Legii", położono nowoczesny 500-metrowy tor kolarski. Szybko okazało się, że nachylenie toru zostało źle obliczone i w rezultacie obiekt oceniono jako niebezpieczny dla użytkowników. W roku 1933 tor zamknięto.

Reklama

W roku 1927 w ramach obiektów sportowych "Skry" (ul. Okopowa 43/47) powstał wał ziemny wysypany z myślą o uprawiani kolarstwa torowego. Nieprawidłowo zaprojektowany tor rozmył się pod wpływem deszczów już zimą na przełomie 1928 i 1929 roku".

Dowiedz się więcej na temat: Warszawa | Legia Warszawa | Polonia Warszawa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje