Reklama

Reklama

Specjalna seria olimpijskich banknotów

Chiński Bank w Hongkongu wyemitował kolekcjonerską serię banknotów o nominale 20 dolarów hongkońskich upamiętniających rozpoczynające się 8 sierpnia Igrzyska XXIX Olimpiady w Pekinie. W środę rozpoczęła się sprzedaż serii - poinformowano na oficjalnej stronie igrzysk.

Chiński Bank w Hongkongu wyemitował  kolekcjonerską serię banknotów o nominale 20 dolarów hongkońskich  upamiętniających rozpoczynające się 8 sierpnia Igrzyska XXIX  Olimpiady w Pekinie. W środę rozpoczęła się sprzedaż serii -  poinformowano na oficjalnej stronie igrzysk.

W Hongkongu - Specjalnym Regionie Administracyjnym Chińskiej Republiki Ludowej - odbędą się zawody jeździeckie igrzysk. Przed siedzibą banku zgromadziły się setki kolekcjonerów.

Na awersie banknotu, obok oficjalnego logo igrzysk, widoczny jest charakterystyczny wieżowiec w Hongkongu, gdzie znajduje się siedziba Chińskiego Banku. Na rewersie uwidoczniono stadion olimpijski w Pekinie zwany Ptasie Gniazdo.

"Jestem bardzo, szczęśliwa, ale na początku byłam bardzo zdenerwowana. Kolekcjonuję monety i banknoty od lat i nie oddałabym tej serii nawet za 100 tysięcy dolarów" - powiedziała mieszkanka Hongkongu Lai, która jako pierwsza zakupiła okolicznościową serię.

Reklama

Chiński Bank w Hongkongu przeznaczył do sprzedaży 4 miliony 20 dolarowych banknotów, z których 2 miliony 930 tysięcy będzie można kupić w Hongkongu. Reszta zostanie przekazana do sprzedaży poza granicami tego miasta. Limitowana seria podzielona została na pięć kategorii-pakietów.

Hongkong od 1898 roku do 1 lipca 1997 roku pozostawał pod władzą Wielkiej Brytanii na mocy umowy przewidującej 99-letnią dzierżawę. W 1984 ustalono warunki, na których Hongkong powrócił do Chin. Do 2047 roku Chiny zagwarantowały Hongkongowi kapitalistyczny ustrój oraz szeroką autonomię za wyjątkiem polityki zagranicznej i sił zbrojnych.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL