Reklama

Reklama

Soczi: Pluszczenko znowu amatorem

Słynny rosyjski łyżwiarz figurowy Jewgienij Pluszczenko odzyskał status amatora i będzie mógł startować w igrzyskach olimpijskich w Soczi w 2014 roku - poinformowała międzynarodowa federacja.

W czerwcu ubiegłego roku ISU zdyskwalifikowała Pluszczenkę na czas nieokreślony. Powodem były jego występy w dobrze płatnych spektaklach na lodzie, na co nie miał zgody ISU. Na dodatek w tym samym czasie zrezygnował ze startu w mistrzostwach świata w Turynie, tłumacząc się kontuzją.

Wówczas łyżwiarz nie skorzystał z przysługującego mu prawa do odwołania się od decyzji ISU, na co miał 21 dni. Później poprosił o pomoc rodzimą federację.

Pluszczenko jest trzykrotnym mistrzem świata (2001, 2003, 2004) i sześciokrotnym mistrzem Europy (2000, 2001, 2003, 2005, 2006, 2010). W igrzyskach olimpijskich w Turynie (2006) zdobył złoty medal, po czym prawie na cztery lata przerwał karierę amatorską, by powrócić do rywalizacji tuż przed igrzyskami w Vancouver.

Reklama

W Kanadzie wywalczył jednak tylko srebro, przegrywając z Amerykaninem Evanem Lysackiem. Ostro skrytykował werdykt sędziów, uważając, że to jemu należało się zwycięstwo. Zapowiedział, że w Soczi zechce się zrewanżować.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL