Reklama

Reklama

Smuda: Oto mój pomysł na kadrę!

Franciszek Smuda to obecnie najlepszy polski trener. Franz sprawdził się w zdecydowanej większości klubów, w których pracował.

Franciszek Smuda to obecnie najlepszy polski trener.  Franz sprawdził się w zdecydowanej większości klubów, w których pracował.

61-letni szkoleniowiec był autorem ostatniego awansu polskiego klubu do Champions League - to właśnie Smuda wywołał entuzjazm kibiców, prowadząc Lecha w meczach ostatniej edycji Pucharu UEFA.

Zdaliśmy Smudzie kilka konkretnych pytań, w kontekście jego pracy z reprezentacją Polski.

INTERIA.PL: Czy jest pan gotów objąć kadrę?

Franciszek Smuda, trener Zagłębia Lubin: - Całe życie czekałem na to wyzwanie, już kilka razy byłem wymieniany w gronie następców. Raz byłem bardzo blisko, ale wówczas Listkiewicz zdecydował się na Engela.

Reklama

Ma pan pomysł na drużynę narodową?

- Oczywiście - od początku stworzyłbym zespół, w którym znalazłoby się dwudziestu dwóch piłkarzy. Góra trzydziestu byłoby branych pod uwagę w pierwszym etapie selekcji. Z czego wielu młodych, z reprezentacji do lat 21. Ta, powołana przez Majewskiego - do lat 23 - tak naprawdę nie ma racji bytu...

Kto jest dobry w wieku 20-21 lat, to po młodzieżówce powinien trafić do pierwszej kadry. A kto nie, ten z reguły jest tylko ligowym przeciętniakiem...

- Dokładnie tak jest. Nic dodać, nic ująć. W przyszłym roku do pierwszej reprezentacji wpuściłbym tak z sześciu, a może nawet dziesięciu bardzo młodych zawodników. I pracował z nimi wytrwale. Szukałbym optymalnego ustawienia. Już mam w głowie małą rewolucję taktyczną.

W Lechu zaimponował pan "choinką", czyli ustawieniem 1-4-3-2-1.

- To było korzystne dla Lecha, ale w kontekście reprezentacji mam na myśli coś innego. Wprowadziłbym inny wariant. Trzeba korzystać z nowinek taktycznych. Jak się stoi w miejscu, to człowiek się cofa. Z kolei jak już wypracuję jakiś wariant, to ćwiczę, wałkuję go na treningach i to wytrwale. Cały czas, aby powstawały automatyzmy.

Gdy zawodnik wybiegnie w czerwcu 2012 roku na murawę Stadionu Narodowego w Warszawie, to - nawet jak poczuje dreszcz emocji, a nawet stres - będzie wiedział, gdzie grać. W ciemno! To będzie automat!

Będzie pan grał z mało znaczącymi rywalami poza terminami FIFA, jak to czynili Janas i Beenhakker?

- O czym pan mówi?! Polska musi grać tylko z najlepszymi - już szykuję się na Niemców czy Włochów. Najchętniej grałbym tylko z rywalami tego kalibru. Z Holandią, Anglią, Brazylią i Argentyną. Nawet jak przegrasz taki mecz, to nabywasz niezwykłego doświadczenia. Zawsze tak robiłem, że moje kluby mierzyły się z silnymi drużynami zagranicznymi - czy Widzew, czy ostatnio Lech. Widzew to cały czas była Bundesliga, a Lech mierzył się ze Spartakiem Moskwa, czy z Werderem Brema. Takie sparingi mają sens, aby później wykazać się z Grasshopperem, Austrią Wiedeń, Nancy, czy Deportivo... Dość grania z "ogórkami"!

A sztab? Beenhakker miał prawo zatrudnienia dziesięciu osób.

- Może nawet zdecyduję się na dwanaście osób. O wszystko będą dbały - o każdy detal. Zatrudnię człowieka od przygotowania fizycznego, który będzie w stałym kontakcie z trenerami klubowymi. Ba, trenerzy klubowi będą proszeni przeze mnie na regularne konsultacje, aby czuli się współodpowiedzialni za drużynę narodową.

Może pan wymienić jakieś nazwiska swoich przyszłych współpracowników?

- Jedno mogę zdradzić: dyrektorem kadry może być Marek Koźmiński (rocznik 1971), a jednym z asystentów Paweł Wojtala (rocznik 1972). Obaj z doświadczeniem, jeden wyniósł je z Włoch, a drugi z Niemiec. Jeden mówi perfekt po włosku i angielsku, a drugi po niemiecku i angielsku. Inne spojrzenie, kontakty, wielkie doświadczenie z boiska. Chcę się otoczyć najlepszymi! To naprawdę ma być sztab na miarę wyzwania, jakim są finały EURO 2012!

Rozmawiał: Roman Kołtoń

PODYSKUTUJ O WYBORZE SMUDY NA TRENERA KADRY!

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Smuda poprowadzi reprezentację Polski

Wzloty i upadki Franciszka Smudy

Smuda 44. selekcjonerem reprezentacji Polski

Nasi internauci też chcieli Smudę - zobacz wyniki naszej ankiety

Smuda poza boiskiem - zobacz galerię!

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL