Reklama

Reklama

Smuda gościem INTERIA.PL: Nikogo nie małpuję

Przez ponad godzinę trener reprezentacji Polski Franciszek Smuda odpowiadał na pytania kibiców na czacie zorganizowanym przez INTERIA.PL. Pytano o wszystko, co ma związek z polską piłką i nie tylko. Przedstawiamy kilka najciekawszych pytań i odpowiedzi.

Srebrny******: Kogo uważa pan za swój trenerski autorytet?

Franciszek Smuda: Autorytetu nie mam. Nigdy nie starałem się nikogo małpować. Jestem, jaki jestem. Jest coś, co powoduje, że jesteś dobrym trenerem. Albo to masz, albo nie.

Czy uważa Pan, że to dobry czas by przejmować reprezentację Polski, gdy u władz PZPN są ci sami ludzie, którzy odpowiadają za fatalny stan piłki nożnej. Czy nie lepiej poczekać? Bojkot przynosił coraz lepszy skutek...

Reklama

Franciszek Smuda: Jest czas na wybranie najlepszych piłkarzy i stworzenie zespołu na Euro 2012. Nigdy nie interesowałem się w klubach, tym co robi zarząd. Jestem szkoleniowcem, powinienem szkolić. Nie interesuję się "bojkotami". Przyjdzie jeszcze czas na poukładanie innych spraw organizacyjnych.

Damiano19ON_: Panie Franciszku, jak Pan sądzi co będzie z Robertem Aquafrescą? Gdyby przyszedł, to sądzę, że z Jeleniem bądź Lewandowskim stworzyliby superduet ataku.

Franciszek Smuda: Jest to świetny piłkarz. Jego matka jest Polką, więc może grać dla naszej reprezentacji. Trudno teraz powiedzieć, z kim by grał w ataku. Ja zawsze wybieram najlepszych.

lukasz08011987: Czy Robert Lewandowski stanie się prawdziwym liderem reprezentacji? Jak by Pan opisał tego zawodnika?

Franciszek Smuda: Przy większym doświadczeniu na pewno będzie groźniejszy niż dziś. Z meczu na mecz zbiera doświadczenie.

Michał_26///: Co pan myśli Kamilu Kosowskim w kwestii Euro 2012?

Franciszek Smuda: Z nim jest tak samo, jak z Żewłakowem. Jeśli będą podstawowymi zawodnikami w klubach, to nie stracą formy. Chcemy zbudować młodą drużynę, ale pomoc starszych, ich doświadczenie będzie pomocne.

lukasz_lukasz27: Panie Franku kogo z polskich bramkarzy ceni Pan najbardziej pod względem umiejętności?

Franciszek Smuda: Na pewno na dzisiaj to Boruc. Najlepsze perspektywy ma jednak Szczęsny.

<<>>: Co pan sądzi o powrocie Tomasza Frankowskiego do reprezentacji?

Franciszek Smuda: Tomek Frankowski jest bardzo dobrym napastnikiem. Killerem, który wszystko wykorzystuje. Sam powiedział, że gdyby miał trzy lata mniej, to powalczyłby o kadrę.Tteraz bliżej mu do końca niż szczytu kariery.

kupczan: Panie Franciszku co Pan sądzi o swoim poprzedniku Leo?

Franciszek Smuda: Trudno mi cokolwiek złego, czy dobrego powiedzieć. Miałem z nim za mało kontaktu. Moja praca będzie polegała na częstym i bliskim kontakcie z trenerami klubów z ekstraklasy.

chlooopak11: Czy taktyka gry reprezentacji będzie dostosowywana do konkretnych przeciwników, czy będziemy się starali grać swoje i narzucać ten styl gry innym drużynom ?

Franciszek Smuda: Nie! Chcemy sobie wypracować - działo się to już w Grodzisku - swój styl i nim się będziemy przeciwstawiać każdemu rywalowi.

prawdziwykibic: Czy jak zdrowie dopisze, czego Panu życzę, zamierza Pan być trenerem nawet i do 75 jak Louis Aragones? Czy może wcześniej powie pan "pass"i poświeci czas żonie i rodzinie?

Franciszek Smuda: Jeżeli kiedykolwiek usiądę na ławce, bo nie będę miał sił stać i gestykulować, "żyć" przez 90 minut, to będzie mój koniec trenerski.

METALCHEM: Czy Jerzy Dudek zagra w reprezentacji?

Franciszek Smuda: Na pewno nie. Ma już swój wiek, układa sobie życie inaczej, nie czas na reprezentację. Choć lubię go bardzo, dobry człowiek.

nosferatus17: Czy ma pan jakieś swoje zasady, reguły, których zawodnik z kadry nie może złamać?

Franciszek Smuda: Mam zasady. Zostały przedstawione. Jeżeli ktoś złamie którąś z nich, to tylko raz. U mnie nie ma przeprosin i powrotów. To jest reprezentacja! Każdy musi szanować możliwość grania w koszulce z orzełkiem na piersi. Jak ktoś tego nie rozumie, nie ma miejsca.

profek99: Czy zdobycie przez Messiego Złotej Piłki "France Football" szczególnie pana zdziwiło?

Nie. Zasługiwał na to. To najlepszy obecnie piłkarz.

paskal345: Jak pan przygotuje kondycyjnie reprezentację na euro 2012, żeby nie było powtórki z poprzednich mistrzostw? Zna pan powody dlaczego nasza reprezentacja wygląda tak słabo kondycyjnie na turnieju w Niemczech?

Franciszek Smuda: Na razie o szczegółach nie powiem. Od stycznia 2010 r. będziemy się starali kontrolować przygotowanie wszystkich kadrowiczów, żeby każdy z nich pracował w klubach należycie. To jest nasz cel numer "jeden".

Coś_Sensownego: Czy praca z reprezentacja jest największym wyzwaniem dla pana?

To wyróżnienie dla każdego trenera. Wiedziałem, że to niełatwa praca, ale sprawia mi niesamowitą przyjemność! Dziękuję Wam wszystkim za wsparcie w wyborze na selekcjonera!!!!

Postaram się Was wszystkich nie zawieść i przeskoczyć poprzeczkę, która wisi wysoko!

Zobacz całą relację z czata z Franciszkiem Smudą

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje