Reklama

Reklama

Służby mundurowe są przygotowane do turnieju

Służby mundurowe w Polsce są już dobrze przygotowane do pracy podczas piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku - ocenili uczestnicy konferencji naukowej, która w piątek odbyła się na zamku w Uniejowie (Łódzkie).

Służby mundurowe w Polsce są już dobrze przygotowane do pracy podczas piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku - ocenili uczestnicy konferencji naukowej, która w piątek odbyła się na zamku w Uniejowie (Łódzkie).

- Są tutaj przedstawiciele wszystkich resortów mundurowych w kraju. Z ich wypowiedzi wyraźnie wynika, że jesteśmy dobrze przygotowani do zbliżającego się turnieju i będziemy w stanie w odpowiedni sposób zareagować nawet na zdarzenia z udziałem tak dużej rzeszy kibiców, jakiej się spodziewamy" - powiedział prowadzący konferencję dziekan Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej płk dr Maciej Marszałek.

Jego zdaniem największe problemy z utrzymaniem porządku podczas Euro 2012 mogą być nie na samych stadionach, tylko w strefach kibiców poza obiektami.

Reklama

"W krótkim czasie przyjedzie do nas ok. 1,5 mln ludzi i to nie będą tylko kibice z biletami. To będą również turyści. Wydaje mi się, że stadiony będą najbardziej bezpiecznymi miejscami. Więcej problemów może być tam, gdzie będą ze sobą przemieszani fani różnych drużyn, nie zawsze przyjaźnie do siebie nastawieni. Dotyczy to m.in. restauracji, węzłów komunikacyjnych i innych placówek użyteczności publicznej" - zaznaczył Marszałek.

Dodał, że zaprezentowana przez policję na III konferencji naukowej "Służby mundurowe w systemie bezpieczeństwa Euro 2012" strategia "troski, tolerancji i stopniowania presji", a dopiero w ostateczności działań polegających na bezpośrednim tłumieniu ewentualnych zamieszek "powinna zagwarantować, że mistrzostwa przebiegną w miłej i przyjaznej atmosferze fair-play".

Były selekcjoner reprezentacji, członek Wydziału Szkolenia PZPN Wojciech Łazarek powiedział, że problemy z chuligaństwem w Polsce "nie wzięły się z niczego". Jego zdaniem jedną z metod walki powinno być zwiększenie nakładów na sport i objęcie znacznie większej liczby młodych osób zorganizowanym szkoleniem.

"W klubach kibica często są chłopcy w wieku 12-18 lat. To tysiące osób, które mogłyby być szkolone w klubach sportowych. Może nie każdy z nich byłby wyczynowcem, ale każdy musiałby się uczesać, buty wyczyścić, mniej by bluźnił i mniej palił, bo byłby w jakimś rygorze szkoleniowo-wychowawczym" - wspomniał Łazarek.

Dodał, że mężczyzna w wieku, gdy kształtują się grupy mięśniowe i kości, zaczyna być agresywny. "Jeżeli nie ukierunkujemy tego we właściwą stronę, to jeden z drugim założy łańcuch, weźmie jakąś maczugę i pójdzie tak na mecz. To trzeba przerwać jak najszybciej".

Dariusz Dziekanowski, 63-krotny reprezentant Polski, zadeklarował pomoc ze strony byłych piłkarzy w problematyce związanej z chuligaństwem. Podkreślił, że wielu zawodników po zakończeniu kariery ma sporo wolnego czasu, który mogliby poświęcić m.in. na spotkania z młodzieżą w szkołach lub na turniejach.

"Powinniśmy wykorzystać potencjał byłych piłkarzy. Nadal jesteśmy osobami rozpoznawalnymi, a kibice liczą się z naszym zdaniem. Gdybyśmy razem z przedstawicielami służb mundurowych edukowali młodzież, spędzali więcej czasu w szkołach i na zawodach, mogłoby to przynieść dobre efekty" - powiedział prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Byłych Piłkarzy.

Zdaniem Dziekanowskiego trzeba z większą odwagą reagować na złe zachowania, zaczynając od najdrobniejszych spraw.

"Wczoraj byłem na turnieju w Warszawie, gdzie grały dzieci w wieku 8-14 lat. Zobaczyłem chłopca, który paradował w koszulce z angielskim napisem zaczynającym się na literę +F+. I nikt z wychowawców i organizatorów nie zareagował. Gdy zwróciłem mu uwagę myślałem, że będzie duży opór z jego strony, a on spuścił głowę i zawstydził się. Jeżeli nie będziemy na to reagować, to będzie więcej osób w takich koszulkach" - podkreślił.

Podsumowując obrady dziekan Marszałek powiedział PAP, że sprawna organizacja i przebieg Euro 2012 będą zależały nie tylko od właściwego przygotowania służb odpowiedzialnych za utrzymanie porządku, ale też od każdego z Polaków.

"Trzeba dotrzeć z tym przekazem do świadomości obywateli. Mistrzostwa są sprawą ogromnej wagi, mogącą zagwarantować nam odpowiedni wizerunek na arenie międzynarodowej. Wszyscy musimy więc wnieść swój wkład w organizację i przebieg tej imprezy, od władz rządowych zaczynając na pojedynczym obywatelu kończąc" - zaznaczył Marszałek.

Konferencje naukowe "Służby mundurowe w systemie bezpieczeństwa Euro 2012" odbywają się od 2009 r. z inicjatywy władz samorządowych województwa łódzkiego, Sieradza, Uniejowa i Bełchatowa, 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia, Akademii Obrony Narodowej i Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Sieradzu.

Czwartą konferencję zaplanowano na marzec 2012 roku. Marszałek nie wykluczył, że po zakończeniu Euro 2012 dojdzie do piątego spotkania, na którym dokonana zostanie ocena pracy służb mundurowych.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL