Siódma porażka polskiego zespołu w Eurolidze

Koszykarki Lotosu przegrały w Gdyni z Seat Gyor 71:87 (15:15, 19:24, 14:26, 23:22) w meczu 9. kolejki Euroligi. To siódma porażka polskiego zespołu w grupie A. Węgierska drużyna odniosła do tej pory dwa zwycięstwa - oba z Lotosem.

Gdynianki sprawiały wrażenie, jakby nie wiedziały, że muszą spotkanie z węgierskim zespołem wygrać. W środę rywalizujące z Lotosem o awans do Top 16 zespoły niespodziewanie pokonały u siebie dwie czołowe drużyny grupy A - Bourges Basket wygrało z UMMC Jekaterynburg, a VICI Aistes Kowno, co było sensacją, z Ros Casares Walencja.

W zespole gości zabrakło Amerykanki Renee Montgomery, która wystąpiła tylko w trzech pierwszych spotkaniach, a Lotosowi rzuciła 17 punktów. Jej absencja nie przeszkodziła jednak ekipie z Gyor po raz drugi (u siebie po dogrywce 86:76) pokonać gdynianki, które zlekceważyły kibiców, zagrały bez ambicji i przeszły obok meczu.

Początek spotkania był nerwowy z obu stron. W Lotosie skutecznie poczynała sobie Aneika Henry, która w pierwszej kwarcie zdobyła sześć punktów. Dzięki swojej środkowej gospodynie prowadziły 15:11, jednak po 10 minutach był remis 15:15.

Gdynianki fatalnie rozpoczęły drugą kwartę. Po sześciu punktach zdobytych z rzędu przez Czeszkę Editę Sujanovą węgierski zespół wygrywał 25:17. W 18. minucie po jednym wolnym Quanitry Hollingsworth było już 39:30 dla Gyor.

Po przerwie, kiedy wydawało się, że koszykarki Lotosu rzucą się do odrabiania strat, było jeszcze gorzej. A prawdziwy popis nieudolności podopieczne trenera Javiera Forta Punte zaprezentowały w trzeciej kwarcie. Faule w ataku przeplatały stratami i rzutami, po których piłka nie dolatywała nawet do obręczy.

Tymczasem zawodniczki Seat, wśród których brylowały Rita Rasheed, Quanitra Hollingsworth, a zwłaszcza rozgrywająca Iva Ciglar, skrupulatnie wykorzystywały fatalną dyspozycję polskiej drużyny i systematycznie powiększały przewagę. W 29. minucie przyjezdne prowadziły już różnicą 22 punktów - 64:42.

Gdynianki zaczęły grać dopiero wtedy, kiedy spotkanie było właściwie rozstrzygnięte. W 37. minucie Lotos przegrywał tylko 67:75, jednak drużyna gości nie pozwoliła odebrać sobie zasłużonego zwycięstwa. Końcówka również zdecydowanie należała do teamu z Gyor.

Akos Fuzy (trener Seat Gyor): "Przed tym meczem szczególną uwagę zwróciliśmy na taktyczne rozpracowanie rywalek. Musieliśmy również zdecydowanie poprawić element, który w pierwszym spotkaniu nam nie wyszedł, czyli zbiórki. W rewanżu zdecydowanie wygraliśmy walkę na tablicach, co też znalazło przełożenie na końcowy wynik. Bardzo dobrze zaprezentowaliśmy się jako zespół, równomiernie rozłożyliśmy też ofensywne akcenty, bo z dobrą skutecznością trafialiśmy zarówno spod kosza jak i z obwodu. Nie ulega wątpliwości, że był to nasz najlepszy mecz w Eurolidze w tym sezonie".

Javier Fort Puente (trener Lotosu Gdynia): "Chyba zapomnieliśmy jak ważne jest dla nas to spotkanie. W obronie nie graliśmy tak jak zakładałem, a bez odpowiedniej defensywy nie wygra się żadnego meczu. Zaczęliśmy dobrze bronić dopiero wtedy, kiedy drużyna z Gyor osiągnęła wyraźną przewagę, ale było już za późno na odrobienie strat. Rywalki były dzisiaj od nas lepsze. Wygrywamy z reguły wtedy, kiedy uda nam się zatrzymać przeciwnika na granicy 70 punktów. Tym razem straciliśmy ich zbyt wiele. Po tej porażce o awans do Top 16 będzie ekstremalnie trudno".

Lotos - Gyor 71:87

Lotos Gdynia: Aneika Henry 17, Jolene Anderson 15, Ivana Jalcova 11, Adrijana Knezevic 8, Geraldine Robert 6, Ines Ajanovic 6, Justyna Żurowska 5, Magdalena Ziętara 3, Magdalena Kaczmarska.

Seta Gyor: Rita Rasheed 28, Iva Ciglar 20, Quanitra Hollingsworth 18, Edita Sujanova 14, Nora Nagy 5, Anna Lakloth 2, Zsofia Simon, Gyorgyi Ori.