Reklama

Reklama

Sawka skrytykował logo Euro 2012

Henryk Sawka, jeden z najsłynniejszych polskich rysowników satyrycznych, nie przyłączył się do grona entuzjastów zaprezentowanego w poniedziałek logotypu Euro 2012. - Nie podoba mi się ten projekt. Jest w nim tak wiele elementów, że jest mało czytelny - powiedział artysta.

- Pierwszy raz, jak zobaczyłem to logo nasunęła mi się na myśl, popularna kiedyś, wycinanka łowicka - zauważył Sawka.

Rysownik stwierdził, że gdyby dostał propozycję stworzenia logotypu, to miałoby on zupełnie inny charakter - Koń Bohuna, na nim bocian, na bocianie żaba, a na samym szczycie piłka nożna, którą te zwierzęta podtrzymują, niczym mitologiczny Atlas ziemię. To oczywiście żart. Nie zastanawiałem się nad tym, jakby miał wyglądać mój projekt, bo takiego zlecenia nie dostałem i pewnie jako satyryk nigdy nie dostanę - powiedział.

Zapewnił jednak, że zastanowi się w jaki sposób skomentować poniedziałkową prezentację - Z tego logotypu można zrobić wiele rzeczy, np. drzewko szczęścia albo raczej, jeśli bierzemy pod uwagę polską piłkę, nieszczęścia - żartował rysownik.

Reklama

Sawka krytycznie odniósł się także do hasła mistrzostw Europy: "Razem budujemy przyszłość". - Takie zdanie może przywodzić na myśl pewne historyczne sprawy, które po obu stronach nie zostały zamknięte. To wszystko ma zbyt podniosły charakter, a powinno być bardziej przystępne - zauważył rysownik.

Zachwycony hasłem nie jest również prezes agencji reklamowej, Polish Sport Promotion - Tomasz Rachwał. - Hasło jest na tyle ogólne, że można o nim powiedzieć wszystko i nic. Szkoda tylko, że wstydzimy się słowa historia, bo powinniśmy chcieć, żeby te mistrzostwa były historyczne. Historia nie musi kojarzyć się źle - powiedział, nawiązując do polskiego tłumaczenia sloganu "Creating history together".

Logotyp Euro 2012 został zaprezentowany w poniedziałek. Prezes PZPN, Grzegorz Lato stwierdził, że oddaje on charakter turnieju i pomoże kibicom w utożsamianiu się z mistrzostwami i krajami organizacyjnymi.

Czytaj także:

W Kijowie zaprezentowano logo Euro 2012

Logo 2012 zaprezentowano w Warszawie

Szewczenko: Logo jest piękne, zagram w Euro 2012

Dowiedz się więcej na temat: sport | logo | Euro 2012

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje