Reklama

Reklama

Rzut kapustą na olimpiadzie

Rzut kapustą do beczki, wyścigi na miotłach, gra "w dwa ognie", kręgle i krykieta to niektóre z konkurencji II Europejskiej Olimpiady Zabaw Dawnych i Zapomnianych, którą w piątek i sobotę organizuje Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

Rzut kapustą do beczki, wyścigi na miotłach,  gra "w dwa ognie", kręgle i krykieta to niektóre z konkurencji II  Europejskiej Olimpiady Zabaw Dawnych i Zapomnianych, którą w  piątek i sobotę organizuje Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

Dzieci w wieku 8-13 lat, z Węgier, Niemiec, Ukrainy i Polski będą rywalizowały na kieleckim Placu Wolności także w innych zabawach: rzucie podkową, chodzeniu na szczudłach, wyścigach na konikach, oraz grze w serso, polegającej na rzucaniu wiklinowych kółek i łapaniu ich za pomocą kijków. Poza sportową rywalizacją przygotowano liczne warsztaty i zabawy, które pozwolą dzieciom z różnych krajów Europy poznać się i zaprzyjaźnić.

W imprezie weźmie udział także międzynarodowa reprezentacja ruchu Tapori - organizującego społeczne akcje pomocy ubogim dzieciom z całego świata. Grupa dzieci przybyłych z Francji, Szwajcarii, Irlandii i Polski zbuduje rzeźbę z kamyków, przywiezionych ze swoich krajów.

Reklama

Tapori w latach 90. zorganizowało akcję "Przynoszę mój kamyk", w której dzieci przysyłały kamyki, pochodzące z ich miejsc zamieszkania. Zainspirowani kamieniami i historiami opowiedzianymi przez dzieci artyści stworzyli rzeźby: żabę zamieniającą się w księcia, piramidę prowadzącą do wazy z życiodajną wodą, "obrotową" Matkę Ziemię i ukwieconą Afrykę, które stanęły w siedzibie Tapori w Szwajcarii, a z okazji olimpiady przyjechały do Kielc.

Tapori to nazwa międzynarodowego ruchu przyjaźni, który łączy dzieci z różnych środowisk, ze wszystkich stron świata, przełamuje bariery wykluczenia i biedy. Zainicjował go w 1967 roku we Francji o. Józef Wrzesiński (1917-1988), twórca międzynarodowego ruchu ATD Czwarty Świat. W 1965 r. podróżował on po Indiach i poruszyły go głodne, pozbawione opieki dzieci, mieszkające na dworcach.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL