Reklama

Reklama

Ruszył 80. Plebiscyt "PS" na najlepszych polskich sportowców 2014 r.

Kamil Stoch, Zbigniew Bródka, Anita Włodarczyk, Agnieszka Radwańska, Mariusz Wlazły i Michał Kwiatkowski są wśród 25 kandydatów nominowanych do tytułu najlepszego sportowca Polski 2014 w 80. Plebiscycie "Przeglądu Sportowego" i TVP.

Wielka Gala Mistrzów Sportu ma się odbyć 10 stycznia w jednym z warszawskich hoteli.

- Kibice mają przed sobą trudne zadanie. Ten rok był bowiem wyjątkowo udany dla polskich sportowców. Tyle emocji, sukcesów i tytułów nie mieliśmy już dawno. Poczynając od zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi, poprzez mistrzostwa świata w kolarstwie i siatkówce - przypomniał dyrektor TVP Sport Włodzimierz Szaranowicz.

Głosować mogą wszyscy - tradycyjnie, wysyłając kupony, a także przez internet i mobilne aplikacje na smartfony.

Reklama

Tańca na Gali Mistrzów Sportu nie może się już doczekać Włodarczyk. Lekkoatletka warszawskiej Skry ma za sobą bardzo udany sezon, w którym zdobyła złoty medal mistrzostw Europy w Zurychu i poprawiła rekord świata w rzucie młotem.

- A wszystko zaczęło się od kontuzji. Baliśmy się z trenerem Krzysztofem Kaliszewskim, czy zdążymy z formą na czas, ale na szczęście przyszła w odpowiednim momencie. To był mój najlepszy sezon w karierze - powiedziała.

Przedstawicielem sportu drużynowego jest Wlazły. Atakujący polskiej reprezentacji i PGE Skry Bełchatów został MVP wrześniowych mistrzostw świata siatkarzy rozgrywanych w kraju i zdobył z kadrą złoty medal - pierwszy od 40 lat.

- Na sukces pracuje cały zespół, ale jest mi niezmiernie miło, że mogę reprezentować siatkówkę. Często jesteśmy postrzegani jako całość - machina, która raz wygrywa, raz przegrywa. Tym bardziej się cieszę, że znajduję się w tym gronie. Ponadto przyjemnie jest na balu zobaczyć innych sportowców, których na co dzień ogląda się w telewizji w trakcie ich pracy, w całkowicie innym wydaniu - przyznał.

Po raz dziewiąty w gronie nominowanych znalazła się Maja Włoszczowska. Reprezentantka kolarstwa górskiego przypomniała, że ten sezon był dla niej bardzo trudny. Najpierw kontuzja, a później śmierć w wypadku samochodowym jej trenera Marka Galińskiego sprawiły, że trudno było jej się pozbierać.

- Napawa mnie dumą, że mimo wszystko udało mi się stanąć na podium mistrzostw Europy. Ten brązowy medal bardzo mnie ucieszył. Niepowodzenie w mistrzostwach świata tylko mnie zmobilizowało do dalszej pracy. Również sukcesy kolegów - Rafała Majki, czy Michała Kwiatkowskiego sprawiły, że mi też się zachciało znowu stanąć na szczycie - zaznaczyła.

Trudny początek miał także żużlowiec Krzysztof Kasprzak. "Po upadku w maju martwiłem się, czy w ogóle uda mi się utrzymać w Grand Prix. Duża w tym pomoc losu, Boga i lekarzy, że stanąłem na drugim stopniu podium mistrzostw świata indywidualnie i drużynowo. W tym sezonie doświadczyłem wiele bólu, ale i sukcesów. Tym bardziej się cieszę, że jestem wśród nominowanych" - przyznał.

Wspominał także moment, kiedy miał 11 lat, a plebiscyt wygrał wówczas Tomasz Gollob. - Powiedziałem wtedy rodzicom, że kiedyś też będę nominowany i stało się. Bardzo się cieszę - podkreślił.

Kibice będą mogli oddać głos na kuponach, które publikować będzie "Przegląd Sportowy" do końca roku. Wówczas wybierają 10 najlepszych sportowców. Mogą także głosować przez stronę internetową i specjalnie przygotowaną aplikację aż do 10 stycznia. Wówczas jednego dnia będą mogli wybrać tylko jednego sportowca, na którego oddadzą głos.

Laureatem pierwszego plebiscytu "PS" w 1926 roku został Wacław Kuchar, jeden z najwszechstronniejszych polskich sportowców w historii.

Nominowani w 80. Plebiscycie na 10 Najlepszych Sportowców Polski 2014 roku:

 1. Katarzyna Bachleda-Curuś, Luiza Złotkowska, Katarzyna Woźniak, Natalia Czerwonka        

    (łyżwiarstwo szybkie)

 2. Zbigniew Bródka (łyżwiarstwo szybkie)

 3. Zbigniew Bródka, Konrad Niedźwiedzki, Jan Szymański (łyżwiarstwo szybkie)

 4. Konrad Czerniak (pływanie)

 5. Paweł Fajdek (lekkoatletyka)

 6. Magdalena Fularczyk-Kozłowska, Natalia Madaj (wioślarstwo)

 7. Krzysztof Kasprzak (żużel)

 8. Radosław Kawęcki (pływanie)

 9. Ewelina Kobryn (koszykówka)

10. Justyna Kowalczyk (biegi narciarskie)

11. Adam Kszczot (lekkoatletyka)

12. Łukasz Kubot (tenis)

13. Michał Kwiatkowski (kolarstwo)

14. Robert Lewandowski (piłka nożna)

15. Kamila Lićwinko (lekkoatletyka)

16. Rafał Majka (kolarstwo)

17. Iwona Matkowska (zapasy)

18. Przemysław Miarczyński (żeglarstwo)

19. Agnieszka Radwańska (tenis)

20. Kamil Stoch (skoki narciarskie)

21. Marta Walczykiewicz (kajakarstwo)

22. Mariusz Wlazły (siatkówka)

23. Anita Włodarczyk (lekkoatletyka)

24. Maja Włoszczowska (kolarstwo górskie)

25. Adrian Zieliński (podnoszenie ciężarów)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy