Reklama

Reklama

Rusza najpiękniejszy i najszybszy maraton Polski - Cracovia Maraton

Do startu IX Cracovia Maratonu pozostało jeszcze dziewięć dni, ale już dziś wiadomo, że najważniejsza impreza biegowa w Polsce południowej będzie miała rekordową obsadę. Start maratonu w niedzielę 25 kwietnia o godz. 9:30 przy al. 3 Maja.

Już dzisiaj zgłosiło się 2950 biegaczy, a to już ponad 700 osób więcej niż na starcie ubiegłorocznego CM. W 2009 r. do mety dotarło 1798 biegaczy (plus 281 rolkarzy i 40 maratończyków na wózkach inwalidzkich).

Z roku na rok liczba uczestników krakowskiego maratonu rośnie (więcej biegaczy mają tylko maratony w Warszawie i Poznaniu).

Elita skromna, ale szybka

Cracovia Maraton, dzięki zabiegom maratończyka, a także pracownika krakowskiej AWF Dariusza Kaczmarskiego, w ubiegłym roku był najszybszym tego typu biegiem w Polsce! Kaczmarski jest odpowiedzialny za sprowadzenie pod Wawel profesjonalistów, tzw. elity. Zakontraktowany przez niego Kenijczyk Julius Kipkorir z doskonałym jak na polskie warunki czasem - 2:11,26 pobił zwycięzców jesiennych biegów w stolicy i Poznaniu, nie wspominając już o maratonach wrocławskim, łódzki, czy Silesia.

Reklama

Warto podkreślić, że Kipkorir dokonał tego na trudnej, jak na Polskę trasie z podbiegami i ostrymi zakrętami, zwanymi przez maratończyków "agrafkami".

W tym roku Kenijczyk zapowiedział również start w Krakowie.

W porównaniu do lat poprzednich trasa Cracovia Maratonu została zmodyfikowana. - Najważniejsza zmiana polega na tym, że biegacze zamiast krążyć wokół Błoń alejkami pobiegną szerzej - ulicami Piastowską i Królowej Jadwigi, dzięki czemu unikną wąskich zakrętów, na których robiło się ciasno i tempo spadało - powiedział nam kierownikiem Działu Organizacji Imprez Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Piotr Sokołowski, który od lat uczestniczy w organizacji maratonu.

W tym roku, po raz pierwszy głównym organizatorem biegu jest Zarząd Infrastruktury Sportowej, któremu szefuje dyrektor Krzysztof Kowal.

W Krakowie wyszli naprzeciw maratończykom, którzy nie mogli pobiec w odwołanych, z powodu żałoby narodowej, mistrzostwach Polski w Dębnie. - Każda osoba, która zgłosiła się do startu w Dębnie, u nas wystartuje w promocyjnej cenie 50 zł - podkreśla dyrektor Sokołowski.

Normalnie opłata startowa wynosi 80 zł.

INTERIA.PL Runners Team wśród maratończyków

Cracovia Maraton to spore wyzwanie nie tylko dla profesjonalistów, ale też dla ludzi, którzy bieganie traktują jak hobby, czy element zdrowego trybu życia. Już późną zimą, a także przez całą wiosnę trasy biegowe zapełniały się osobami szykującymi się do CM. Dla większości środowiska biegaczy z Małopolski Cracovia Maraton jest najważniejszą imprezą sezonu. Maratończycy często budowali i szlifowali formę na ścieżkach biegowych Nike. Na tej krakowskiej w parku AWF (prowadzą ją Dariusz Kaczmarski z Wacławem Mirkiem) zdarzały się treningi, na których stawiało się ponad pół setki biegaczy!

Wśród biegaczy stawi się też nasza drużyna: "INTERIA.PL Runners Team" w czteroosobowym składzie. Chcemy nie tylko opisywać krakowski maraton, lecz też w nim aktywnie uczestniczyć. Do poprzedzonego co najmniej ośmioma tygodniami treningów startu zachęcamy każdego!

Na ostre trenowanie przed CM jest już za późno. Maratończykom zostały tylko krótkie i niezbyt intensywne jednostki treningowe. Tematem numer "jeden" jest teraz dla nich kumulowanie energii i właściwa dieta bogata w węglowodany.

Cracovia Maraton w tym roku został rozbity na dwa dni. W sobotę (24 kwietnia) wystartują rolkarze, a w niedzielę (25 kwietnia) o godz. 9:30 biegacze.

CM odbędzie się równo tydzień po pogrzebie Pary Prezydenckiej. Biegacze pokonają na swej trasie Trakt Królewski, którym na Wawel w niedzielę zostaną zawiezione ciała Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii.

IX Cracovia Maraton

Start

25 kwietnia o 9:30 na Błoniach z al. 3 Maja.

Trasa

Błonia (przy al. 3 Maja start w kierunku śródmieścia), ul. Piastowska, Królowej Jadwigi, Piłsudskiego, alejki Plant, św. Anny, Rynek Główny, Sławkowska, Planty, Floriańska, Rynek Gł., Grodzka, Bernardyńska, Bulwary Wiślane (najpierw Czerwieński, a później Inflandzki i Kurlandzki), al. Pokoju, al. Jana Pawła II, ul. Bulwarowa, Kocmyrzowska, ul. Krzyża, Żeromskiego, Struga, Orkana, Daniło i Jana Pawła II w prawo, al. Pokoju, Bulwary Wiślane, ul. Kasztelańską na Błonia i w prawo wzdłuż al. Focha - meta na Błoniach na wysokości stadionu Wisły.

Szczegóły na www.cracoviamaraton.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje