Reklama

Reklama

Rosja wykluczona z igrzysk. Putin zabrał głos

Prezydent Rosji Władimir Putin określił w czwartek jako niesprawiedliwą i niezgodną z prawem decyzję Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) dotyczącą sankcji wobec rosyjskiego sportu w związku z aferą dopingową.

Dzisiaj Rosyjska Agencja Antydopingowa (RUSADA) poinformowała, że złoży do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie (CAS) odwołanie od decyzji WADA.

Na dorocznej konferencji prasowej w Moskwie Putin powiedział, że decyzja WADA jest nie tylko niesprawiedliwa, ale również niezgodna z prawem i zdrowym rozsądkiem.

Argumentował, że restrykcje wobec Rosjan podjęto już wcześniej, w związku z poprzednimi igrzyskami olimpijskimi.

Putin oświadczył, że wszelka kara musi być indywidualna i postawił pytanie, jak można nakładać sankcje na tę większość sportowców, która - jak ocenił - jest "czysta".

Reklama

- Każda kara powinna być indywidualna - podkreślił rosyjski prezydent.

- Jeśli większość naszych sportowców jest czysta, jak można nałożyć na nich sankcje za czyjeś działania? - mówił Putin.

Zdaniem prezydenta zakaz WADA był motywowany politycznie. - Decyzja WADA jest sprzeczna z Kartą Olimpijską - dodał prezydent.

9 grudnia w związku z aferą dopingową w rosyjskim sporcie, WADA - której szefem od 1 stycznia będzie Witold Bańka - wykluczyła ten kraj z igrzysk w Tokio w 2020 i zimowych w Pekinie w 2022 roku.

Rosyjscy sportowcy nie będą mogli startować w wielkich imprezach w swoich barwach, ale możliwy jest ich występ pod neutralną flagą, podobnie jak w ubiegłym roku na zimowych igrzyskach w Pjongczangu, i podobnie jak w 2016 roku w Rio de Janeiro, gdzie to zastrzeżenie dotyczyło części zawodników.

Sankcje mają obowiązywać do 2023 roku i obejmują również inne największe imprezy międzynarodowe, w tym mistrzostwa świata. W ciągu czterech najbliższych lat Rosja nie będzie mogła również organizować najważniejszych imprez.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL