Reklama

Reklama

Rajdowe MŚ. Zwycięstwo Tanaka, Kajetanowicz piąty w WRC2

Estończyk Ott Tanak (Toyota Yaris WRC) wygrał Rajd Niemiec, dziewiątą rundę mistrzostw świata. Kajetan Kajetanowicz (Ford Fiesta R5) był 13. w klasyfikacji generalnej i piąty w WRC2.

Drugie miejsce, ze stratą 39,2 s, zajął lider mistrzostw świata Belg Thierry Neuville (Hyundai I20 WRC), a trzecie Fin Esapekka Lappi (Toyota Yaris WRC) - strata 1.00,9 s.

"Nie wiem, kto zdobędzie tytuł, ale miło jest wygrać tak specyficzny rajd. Seb atakował bardzo mocno i ciężko było utrzymać jego tempo, ale ostatecznie wygraliśmy, więc jest dobrze" - ocenił swój start Tanak.

Na czwartej pozycji rajd ukończył obrońca tytułu Francuz Sebastien Ogier (Ford Fiesta WRC), który był wolniejszy od Estończyka o 1.34,5. Ogier szansę walki o podium stracił w sobotę, gdy przebił oponę i musiał zmieniać koło na trasie. Zajęło mu to prawie dwie minuty...

Reklama

W niedzielny poranek w klasyfikacji generalnej rajdu zaszły spore zmiany. Już na pierwszym OS-ie trzech kierowców z czołówki zakończyło jazdę. Norweg Mads Oestberg (Citroen C3 WRC) i Hiszpan Dani Sordo (Hyundai I20 WRC) rozbili samochody, natomiast Fin Jari-Matti Latvala (Toyota Yaris WRC) został wyeliminowany przez problemy techniczne z układem przeniesienia napędu. Sordo przed kraksą plasował się w klasyfikacji generalnej na drugiej pozycji, Latvala był trzeci.

W WRC2 zwyciężył Czech Jan Kopecky (Skoda Fabia R5), trzykrotny mistrz Europy Kajetan Kajetanowicz (Ford Fiesta R5) ostatecznie był piąty (13. w klasyfikacji generalnej). Łukasz Pieniążek (Skoda Fabia R5) w WRC zajął 6. miejsce, a w klasyfikacji generalnej uplasował się tuż za Kajetanowiczem.

Tanak odniósł drugie z rzędu zwycięstwo w Rajdzie Niemiec, triumfował tam także w 2017 roku.

Z osiemnastu rozegranych odcinków specjalnych Tanak wygrał 6, Ogier - 4, Sordo - 3, Latvala - 2 i po jednym Lappi, Neuville i Irlandczyk Craig Breen (Citroen C3 WRC).

W klasyfikacji generalnej mistrzostw świata prowadzi Neuville - 172 pkt przed Ogierem - 149 i Tanakiem - 136. Wśród producentów na czele jest Hyundai - 254 pkt, na drugie miejsce awansowała Toyota - 241.

Kolejną rundą mistrzostw świata będzie zaplanowany na połowę września Rajd Turcji.

Wyniki Rajdu Niemiec:

 1. Ott Tanak (Estonia/Toyota Yaris WRC)             3:03.36,9

 2. Thierry Neuville (Belgia/Hyundai I20 WRC)      strata 39,2 s

 3. Esapekka Lappi (Finlandia/Toyota Yaris WRC)         1.00,9

 4. Sebastien Ogier (Francja/Ford Fiesta WRC)           1.34,5

 5. Teemu Suninen (Finlandia/Ford Fiesta WRC)           2.02,9

 6. Andreas Mikkelsen (Norwegia/Hyundai I20 WRC)        2.13.8

...

 9. Jan Kopecky (Czechy/Skoda Fabia R5)                13.12,8 (1. m. WRC2)

13. Kajetan Kajetanowicz (Polska/Ford Fiesta R5)       14.07,2 (5. m. WRC2)

14. Łukasz Pieniążek (Polska/Skoda Fabia R5)           15.33,2 (6. m. WRC2)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama