Reklama

Reklama

Rajdowe MŚ. Matton: Nie ma szans na wszystkie planowane rundy

Nie ma szans, aby udało się w tym roku rozegrać wszystkie 14 zaplanowanych w kalendarzu rund samochodowych mistrzostw świata - uważa Yves Matton, były szef Citroen Racing, obecnie odpowiedzialny w Światowej Federacji Automobilowej (FIA) za rajdy WRC.

W tym roku dotychczas odbyły się trzy rundy MŚ, ale tylko pierwszą z nich - Monte Carlo - rozegrano bez zakłóceń. Druga - Rajd Szwecji - została o ponad połowę skrócona z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych, trzecią - w Meksyku - z powodu zagrożenia koronawirusem przerwano po dwóch etapach.

"Coraz bardziej widać, że nasze plany powrotu do rywalizacji na początku lata są dzisiaj nieaktualne. A do tego nie ma przecież żadnej pewności, że od połowy roku sytuacja się na tyle poprawi, że obowiązujący w wielu krajach zakaz organizacji imprez masowych zostanie anulowany" - powiedział Matton.

Reklama

Belg dodał, że najbardziej skomplikowana sytuacja jest z rundami mistrzostw świata, które miały się odbyć poza Europą.

"Nie do końca wiemy, co się dzieje w Kenii, Nowej Zelandii i Japonii. Z tych państw docierają się nas różne, często wykluczające się wzajemnie komunikaty. Trochę łatwiej jest planować rundy europejskie, np. w Finlandii, Portugalii czy na Sardynii, gdyż cała logistyka jest mniej kosztowna i nie niesie za sobą dużego ryzyka" - dodał.

Mówiąc o problemach Matton nawiązał do sytuacji w Kenii, gdzie w dniach 16-19 lipca miał - po 18 latach przerwy - odbyć się Rajd Safari. Impreza została 10 kwietnia oficjalnie przełożona przez FIA na późniejszy termin, ale przewodniczący komitetu organizacyjnego Safari Rally Phineas Kimathi nadal twierdzi, że nie ma żadnego zagrożenia i prace przygotowawcze trwają.

Zapytany o to, które rundy znajdą się w nowej, skróconej wersji kalendarza, Matton otwarcie przyznał, że w tym momencie tego nie wie.

"Z dnia na dzień sytuacja się zmienia, sądzę jednak, że trzeba będzie zachować te, których organizatorzy poprosili wcześniej o zmianę terminu. Kalendarz, o ile w ogóle uda się kontynuować rywalizację, musi być tak ustawiony, aby jak najbardziej zminimalizować koszty" - zaznaczył.

Ostatnio przełożony Rajd Safari był kolejną rundą cyklu, której termin został zmieniony z powodu pandemii. Jeszcze przed jej wybuchem odwołany został przez organizatora z powodu problemów finansowych Rajd Chile (16-19 kwietnia).

Kilka dni później zapowiedziano, że w planowanym terminie (23-26 kwietnia) nie odbędzie się też Rajd Argentyny. Pod koniec marca z powodu pandemii przełożone zostały rundy w Portugalii (zaplanowana pierwotnie na 21-24 maja) i we Włoszech (4-7 czerwca).

Najbliższa rundą WRC, która jest w kalendarzu, to 70. Neste Rally Finland. Ma zostać przeprowadzona w dniach 6-9 sierpnia.

wha/ pp/

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama