Reklama

Reklama

Radosław Kawęcki wicemistrzem Europy

Radosław Kawęcki zdobył srebrny medal na 200 metrów stylem grzbietowym, ustępując w czwartkowym finale tylko Rosjaninowi Stanisławowi Doniecowi, w pierwszym dniu mistrzostw Europy na krótkim basenie w Stambule. Dopiero siódmy na 400 m st. dowolnym był Paweł Korzeniowski.

Kawęcki uzyskał czas 1.49,13, gorszy o 0,11 sekundy od należącego do niego rekordu kraju (1.49,02), jaki ustanowił 14 listopada w Szczecinie, podczas mityngu z cyklu Grand Prix Polski.

W czwartkowym finale Polak wysunął się na drugie miejsce dopiero w końcówce, ale nie zdołał dogonić Donieca, który wynikiem 1.48,62 ustanowił rekord mistrzostw. Również brąz przypadł Rosjaninowi, bowiem jako trzeci finiszował Jewgienij Alieszin 1.49,31.

Poniżej oczekiwań wypadł w finale drugi reprezentant Polski zaliczany do szans medalowych - Paweł Korzeniowski, który był siódmy na 400 m st. dow. z czasem 3.41,02, gorszym o blisko cztery sekundy od jego rekordu kraju.

Reklama

Zwyciężył faworyt Niemiec Paul Biedermann, a jego rezultat 3.34,55 to nowy rekord mistrzostw.

Nie powiodło się w finale 200 m st. zmiennym Łukaszowi Wójtowi, który wyrównał swój rekord Polski pokonując ten dystans w czasie 1.54,81, ale dało mu to dopiero dziewiąte miejsce w stawce.

Zwyciężył Austriak Markus Rogan, który wynikiem 1.51,72 odebrał rekord Europy Laszlo Csehowi. Węgier na mecie zameldował się w czwartek dopiero na siódmej pozycji.

W popołudniowej sesji finałów i półfinałów odnotowano dwa rekordy świata: Węgierki Evelyn Verraszto na 200 metrów stylem zmiennym - 2.04,64 oraz rosyjskiej sztafety mężczyzn 4x50 m st. zmiennym, płynącej w składzie: Stanisław Doniec, Siergiej Gejbel, Jewgienij Korotyszkin, Siergiej Fiesikow - 1.31,80.

W prestiżowym finale sprintu mężczyzn najlepszy okazał się Francuz Frederick Bousquet, a w rywalizacji kobiet na najwyższym stopniu podium stanęły w czwartek: jego rodaczka Aurore Mongel na 200 m st. motylkowym oraz Holenderka Moniek Nijhuis na 50 m st. klasycznym. Obie poprawiły rekordy mistrzostw.

Po południu odnotowano rekord Europy na 100 m st. klasycznym - 56,79, a jego autorem był Węgier Daniel Gyurta, który poprawił swój wynik z porannych eliminacji o 0,1 s.

Na koniec pierwszego dnia rywalizacji w Stambule trójka Polaków zakwalifikowała się do piątkowych finałów: z dziewiątej pozycji Katarzyna Wilk na 100 metrów st. dowolnym (53,36) oraz z dziesiątej Alicja Tchórz na 100 m st. grzbietowym (58,63) i Bartosz Wiśniewski na 100 m st. motylkowym (51,12).

W półfinałach na 50 m st. klasycznym nie powiodło się natomiast dwóm Polkom: Karolina Szczepaniak była 11., a Ewa Ścieszko 15.

Wyniki finałów pierwszego dnia:

kobiety 
50 m st. klasycznym 
1. Moniek Nijhuis (Holandia)        29,68 - rekord mistrzostw
2. Jane Trepp (Estonia)             29,82
3. Janne Schaefer (Niemcy)          29,92
200 m st. motylkowym
1. Aurore Mongel (Francja)        2.03,22 - rekord mistrzostw
2. Petra Granlund (Szwecja)       2.03,82
3. Franziska Hentke (Niemcy)      2.04,68 
200 m st. zmiennym 
1. Evelyn Verraszto (Węgry)       2.04,64 - rekord świata
2. Francesca Segat (Włochy)       2.06,21
3. Hannah Miley (W.Brytania)      2.06,96
mężczyźni - 
50 m st. dowolnym
1. Frederick Bousquet (Francja)     20,53 
2. Duje Draganja (Chorwacja)        20,70
3. Siergiej Fiesikow (Rosja)        20,84 
400 m st. dowolnym
1. Paul Biedermann (Niemcy)       3.34,55 - rekord mistrzostw
2. Nikita Łobincew (Rosja)        3.35,75
3. Mads Glaesner (Dania)          3.36,82
..
7. Paweł Korzeniowski (Polska)    3.41,02
200 m st. grzbietowym
1. Stanisław Doniec (Rosja)       1.48,62 - rekord mistrzostw
2. Radosław Kawęcki (Polska)      1.49,13
3. Jewgienij Alieszin (Rosja)     1.49,31
200 m st. zmiennym 
1. Markus Rogan (Austria)         1.51,72 - rekord Europy
2. Vytautas Janusaitis (Litwa)    1.52,22
3. Alan Cabello-Forns (Hiszpania) 1.53,04
..
9. Łukasz Wójt (Polska)           1.54,81 - wyrównany rekord Polski 
4x50 m st. zmiennym 
1. Rosja                          1.31,80 - rekord świata
(Stanisław Donic, Siergiej Gejbel, Jewgienij Korotyszkin, Siergiej Fiesikow) 
2. Niemcy                         1.32,02   
(Thomas Rupprath, Hendrik Feldwehr, Johannes Dietrich, Stefan Herbst) 1:32,02
3. Francja                        1.32,13 
(Benjamin Stasiulis, Hugues Duboscq, Frederick Bousquet, Amaury Leveaux)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje