Reklama

Reklama

Puchar Sześciu Narodów. Zwycięstwa Walii, Irlandii i Francji w 1. kolejce

Broniąca trofeum Walia pokonała w sobotę w Cardiff Włochy 42:0 w inauguracyjnym meczu Pucharu Sześciu Narodów w rugby. Tego dnia Irlandia wygrała ze Szkocją w Dublinie ze Szkocją 19:12, a na zakończenie kolejki w niedzielę Francja zwyciężyła na Saint Denis Anglię 24:17.

Najwięcej emocji wzbudziło niedzielne spotkanie. Pod wodzą nowego trenera Fabiena Galthie Francuzi po pierwszej połowie prowadzili już 17:0. Zespół gości, drugi w ubiegłorocznym Pucharze Świata, nie zdobył punktów do przerwy w tych europejskich rozgrywkach po raz pierwszy od 1988 roku. W drugiej połowie po kolejnym przyłożeniu i podwyższeniu "Les Bleus" prowadzili już nawet 24:0. Później Anglicy rzucili się do odrabiania strat, ale gospodarze zdołali obronić zwycięstwo.

Puchar Sześciu Narodów to jedna z najstarszych imprez sportowych. Turniej rozegrano po raz pierwszy w 1882 roku z udziałem Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii. Od 1910 roku zawody określano mianem Pucharu Pięciu Narodów, gdy do stawki dołączyła Francja. W 2000 roku zaproszono Włochy i od tego czasu obowiązuje obecna nazwa.

Reklama

Wyniki meczów 1. kolejki: 

sobota

Walia - Włochy     42:0

Irlandia - Szkocja 19:12

niedziela

Francja - Anglia   24:17

krys/ cegl/

Reklama

Reklama

Reklama