Reklama

Reklama

Puchar Polski w krykiecie - pięć drużyn walczy w Warszawie

Pięć drużyn, trzy z Warszawy oraz z Krakowa i Lublina, przystąpiło w stolicy do rywalizacji o Puchar Polski w krykiecie. Po piątkowych meczach prowadzi Warsaw Cricket Club przed obrońcami trofeum Warsaw Kings XI. Oba zespoły odniosły po dwa zwycięstwa.

- W tym roku to najważniejsze wydarzenie w kraju w tej jakże mało jeszcze znanej dyscyplinie, która jednak zyskuje coraz większe rzesze bardzo oddanych kibiców. Ten turniej jest znakomitą okazją, by poznać bliżej zasady gry, a także zawodników, którzy tworzą narodowy zespół. Jego trzon stanowią żyjący w Polsce imigranci z Azji, głównie z Indii i Pakistanu - powiedział kapitan reprezentacji, urodzony w Indii Tarun Daluja.

Przed laty przyjechał studiować na Politechnice Warszawskiej. Dla życia nad Wisłą porzucił Agrę z jej wspaniałym obiektem Tadź Mahal, ogłoszonym w 2007 roku jednym z siedmiu nowych cudów świata. To dzięki niemu młodzież może w Polsce "posmakować nowej dyscypliny", jak to określił.

Reklama

A że warto jest się uczyć od najlepszych, w pięciu walczących w Warszawie o puchar zespołach grają m.in. zawodnicy pochodzący z Indii, Pakistanu, Bangladeszu, Sri Lanki, Australii, a także z Anglii.

W piątek uroczystego otwarcia turnieju dokonał zastępca ambasadora Demokratyczno-Socjalistycznej Republiki Sri Lanki Somachandra De Silva. Przed laty był kapitanem reprezentacji kraju, grał w najbardziej prestiżowej formule krykieta - meczach testowych, uczestniczył w mistrzostwach świata w 1979 roku, był także trenerem kadry.

Pierwszy oficjalny turniej w Polsce odbył się dwa lata temu. W sierpniu w Warszawie w finałowym pojedynku o puchar kraju jedenastka LCC Łódź wygrała z Warsaw Kings XI o jedno wykluczenie.

Krykiet to gra zespołowa z najdawniej skodyfikowanymi zasadami, bo jeszcze w XVIII wieku. Jej korzenie wywodzą się z Anglii, a dziś największą popularnością poza swą ojczyzną cieszy się w krajach Wspólnoty Narodów - głównie w Azji Południowej, Australii i Nowej Zelandii, w Afryce Południowej i na Karaibach. Na Starym Kontynencie, poza Anglią, gra się głównie w Holandii, Irlandii i Szkocji, choć do Europejskiej Rady Krykieta należy ponad 30 państw. W niemal wszystkich krajach imigranci z Azji lub ich potomkowie są głównymi animatorami rozwoju tej dyscypliny

Rywalizują dwa, 11-osobowe zespoły, których zadania w każdej części meczu są ściśle określone. Zwycięzca losowania decyduje, czy jako pierwszy będzie zdobywał punkty (ang. batting), czy też będzie rzucał piłki (ang. bowling). W danej części tylko jedna ze stron zdobywa punkty. Jej zadaniem jest również ustrzec się przed utratą kolejnych zawodników, bo dwóch musi pozostawać na boisku, by zdobywać punkty. Gdy dochodzi do 10. wykluczenia, lub zostanie rzucona określona wcześniej liczba piłek, następuje przerwa i zespół przeciwny stara się nie tylko dotrwać do końca tej określonej liczby piłek, ale zdobyć w tym czasie więcej punktów od rywali.

Rywalizacja o Puchar Polski 2013 toczy się na terenie Panorama Country Club, przy ul. Romantycznej 3 w (Wawer, w bok od Wału Miedzeszyńskiego). Mecze rozgrywane są w formule dwadzieścia na dwadzieścia (Dwa20; ang. Twenty20), czyli w każdym spotkaniu każdy zespół ma prawo rzucić 120 piłek.

W sobotę mecze rozgrywane będą od godz. 9. Ostatni o 15.30. Natomiast w niedzielę od 8.30. Zakończenie o 18.30.

Klasyfikacja po piątkowych meczach:

1. Warsaw Cricket Club        - 2 mecze 2 zwycięstwa

2. Warsaw Kings XI            - 2 mecze 2 zwycięstwa (gorsza średnia punktów)

3. Warsaw United Cricket Club - 2 mecze 2 porażki

4. Kraków Cricket Club        - 1 mecz  1 porażka

5. Lublin Cricket Club        - 1 mecz  1 porażka (gorsza średnia punktów)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje