Reklama

Reklama

PŚ w skokach - rywalizacja kobiet od 2011 roku

Kobiety rywalizujące w skokach narciarskich nie będą gorsze od mężczyzn i od sezonu 2011/12 będą walczyć o punkty Pucharu Świata - zdecydowano na kongresie Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) w Antalyi.

Ponadto FIS skierował pismo do MKOl. z oficjalną prośbą o włączenie skoków kobiet do programu igrzysk olimpijskich w Soczi w 2014 roku.

Wcześniej międzynarodowe władze MKOl odmówiły kobietom prawa startu w tegorocznych igrzyskach w Vancouver, tłumacząc, że do programu nie może być włączona dyscyplina, która nie ma zawodów międzynarodowych na najwyższym poziomie, a poza jest mało zawodniczek ją uprawiających.

O ofensywie skaczących na nartach pań świadczą ostatnie fakty. Pierwszy skok na nowym obiekcie Holmenkollen w Oslo oddała w tym roku Anette Sagen. Fiński trener norweskich skoczków Mika Kojonkoski obejmie natomiast od sezonu 2010/2011 również reprezentację kobiet. Co ciekawe szkoleniowiec sam zgłosił tę propozycję.

Reklama

MŚ kobiet w skokach w 2009 roku wygrała Amerykanka Lindsey Van, a Puchar Kontynentalny w 2010 Austriaczka Daniela Iraschko.

Skoki narciarskie są w programie olimpijskim od pierwszych zimowych igrzysk w 1924 roku. Jest to jednak jedna z niewielu konkurencji, zarówno letnich, jak zimowych, w której do tej pory rywalizują jedynie mężczyźni. Obecnie nowe sporty włączane do programu muszą respektować zasady równości płci.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL