Reklama

Reklama

PŚ w kajakarstwie - medaliści olimpijscy wystąpią w Poznaniu

Ponad 400 zawodników z 32 krajów, w tym wielu olimpijskich medalistów, wystąpi w trzeciej i jednocześnie ostatniej eliminacji Pucharu Świata w kajakarstwie, który w piątek rozpocznie się Poznaniu. Polska reprezentacja wystawiła niemal najsilniejszy skład.

Na starcie może zabraknąć jedynie mistrza świata na dystansie 200 m z Szegedu (2011) Piotra Siemionowskiego z Zawiszy Bydgoszcz. Jak poinformował na konferencji prasowej prezes Polskiego Związku Kajakowego Józef Bejnarowicz, kajakarzowi odnowiła się kontuzja ręki.

Reklama

- Dziś, najpóźniej jutro po konsultacji z lekarzem zapadnie decyzja czy Piotrek wystartuje - powiedział.

Na Torze Regatowym Malta rywalizować będzie 50 polskich zawodników, w tym ubiegłoroczni olimpijczycy - brązowe medalistki w konkurencji K2 na 500 m Beata Mikołajczyk (UKS Kopernik Bydgoszcz) i Karolina Naja (AZS AWF Gorzów Wlkp.), Aneta Konieczna i Marta Walczykiewicz oraz kanadyjkarze Marcin Grzybowski (Posnania), Tomasz Kaczor (Warta Poznań) i Piotr Kuleta (Zawisza Bydgoszcz).

Do stolicy Wielkopolski silne reprezentacje wysyłają Niemcy, Kanadyjczycy i Rosjanie.

- Dla tych ekip, ale również dla naszej Puchar Świata jest też krajową eliminacją, bowiem na tych zawodach federacje mogą wystawić po dwie osady w każdej konkurencji. Z czołówki zabraknie mocnych Węgrów - oni poza zawodami Pucharu Świata u siebie, niechętnie startują poza granicami. Dopiero w mocnym składzie pojawią się na mistrzostwach Europy i świata - wyjaśnił Bejnarowicz.

Jak dodał, wyniki uzyskane w Poznaniu będą też miały znaczenie przy powołaniach do kadry na mistrzostwa Starego Kontynentu, które rozegrane zostaną w dniach 14-16 czerwca w portugalskim Montemoro-Velho.

- Do następnej środy trenerzy poszczególnych grup muszą podać skład reprezentacji - podkreślił Bejnarowicz.

Dla Poznania to pierwsza z trzech dużych międzynarodowych imprez organizowanych przez PZKaj. Pod koniec czerwca na Malcie odbędą się mistrzostwa Europy juniorów i U23, a w sierpniu - mistrzostwa Europy w kajak polo.

Program PŚ:

piątek

9.00 - eliminacje na 500 i 1000 m

14.00 - półfinały na 500 i 1000 m

sobota

9.15 - finały 500 m i 1000 m

14.00 - eliminacje na 200 i 500 m

17.05 - półfinały 200 m i 500 m

niedziela

9.00 - finały na 200 i 500 m

14.15 - finały na 5000 m

Dowiedz się więcej na temat: kajakarstwo | Puchar Świata | Poznań | Marta Walczykiewicz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama