Reklama

Reklama

PŚ w kajakarstwie. Kaczor i Rosolski w finale

Kanadyjkarz Tomasz Kaczor i kajakarz Rafał Rosolski awansowali do finału jedynek na 1000 m w zawodach Pucharu Świata, które w piątek rozpoczęły się w niemieckim Duisburgu. Polska reprezentacja nie startuje w najsilniejszym składzie.

Kaczor, który do obecnego sezonu przygotowywał się z reprezentacją Chin, tydzień temu błysnął formą i dwukrotnie stanął na najniższym stopniu podium (w jedynce na 500 i 1000 m) w pucharowych zmaganiach w Poznaniu. W Duisburgu wygrał swój przedbieg na dłuższym dystansie, a w półfinale przegrał tylko z utytułowanym Czechem Martinem Fuksą i z drugiego miejsca awansował do finału A.

Grupa kanadyjkarzy występuje w tych regatach w okrojonym składzie. W rywalizacji C2 1000 m wystąpiły dwie osady, ale z zaplecza kadry: Piotr Kuleta i Tomasz Barniak oraz młodzieżowcy Aleksander Kitewski i Norman Zezula. Obie awansowały do sobotnich półfinałów. 

Reklama

Ze zmiennym szczęściem spisywali się kajakarze. Na olimpijskim dystansie K1 1000 m nie zawiódł Rosolski, który wygrał eliminacje, a w półfinale był drugi i w sobotę powalczy o podium. W tej samej konkurencji Norbert Kuczyński był ostatni w swoim wyścigu półfinałowym i odpadł z dalszej rywalizacji.

Do półfinału zakwalifikowali się także Paweł Kaczmarek w K1 200 oraz dwójka na 500 m Martin Brzeziński - Bartosz Stabno. Kolejne starty czekają ich w sobotę.

Trener kajakarek Tomasz Kryk w Niemczech dokonał zmian personalnych w osadach, ale zawodniczki poradziły sobie w "nowych" konkurencjach. Marta Walczykiewicz, specjalistka od 200 m, wystąpiła na jedynce na 500 m i była druga w przedbiegu. Wyścig eliminacyjny wygrała z kolei Anna Puławska. Obie kajakarki w sobotę będą walczyć o finał.

Z kolei na jedynce na 200 m popłynęły Karolina Naja i Dominika Włodarczyk. Naja była druga w przedbiegu, a Włodarczyk w swoim wyścigu finiszowała na pierwszej pozycji. Obie zakwalifikowały się do półfinału.

Również dwójka na 500 m wystartowała w innym układzie - do Justyny Iskrzyckiej dosiadła się Katarzyna Kołodziejczyk i bez większych kłopotów zameldowały się w finale A.

Opiekun kanadyjkarek Mariusz Szałkowski nie eksperymentował, ale postawił na sprawdzone już osady. Do półfinału zakwalifikowały się obie dwójki na 500 m - Magda Stanny i Julia Walczak oraz Sylwia Szczerbińska i Dorota Borowska. Ta ostatnia, brązowa medalistka ubiegłorocznych mistrzostw świata, powalczy o finał również w swojej koronnej konkurencji C1 200 m.

W Duisburgu rywalizuje blisko 700 zawodników, w tym m.in. reprezentacja Węgier, której zabrakło w Poznaniu. Wyścigi finałowe zaplanowano na sobotnie i niedzielne przedpołudnie.

autor: Marcin Pawlicki

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL