PŚ w jeździectwie. Wygrana Guerdata w skokach, Skrzyczyński 12.

Szwajcar Steve Guerdat wygrał w szwedzkim Goeteborgu finałowe zawody jeździeckiego Pucharu Świata w skokach przez przeszkody. Jarosław Skrzyczyński zajął 12., a Wojciech Wojcianiec - 18. miejsce.

Guerdat wywalczył trofeum już po raz trzeci. W pierwszym niedzielnym przejeździe miał dwa punkty karne, a w drugim nie popełnił błędów. Drugie miejsce zajął jego rodak Martin Fuchs, a trzecie Szwed Peder Fredricson.

36-letni Guerdat triumfował poprzednio w finale PŚ w latach 2015 i 2016. Trofeum broniła Amerykanka Elizabeth "Beezie" Madden, która w niedzielę uplasowała się na szóstej pozycji.

Skrzyczyński (Agro-Handel Śrem) na klaczy Chacclana zaliczył w hali Scandinavium życiowy występ. Przed niedzielnymi dwoma przejazdami zajmował ósmą lokatę i miał do prowadzącego Hiszpana Eduardo Alvareza Aznara tylko cztery punkty straty.

Pierwszą część finałowego dnia Polak zakończył z ośmioma punktami karnymi, a drugą z dziewięcioma.

"Jest lekki niedosyt, szczególnie po drugim nawrocie. Chacclana ustawiła się bokiem i ciężko było mi ją wyprostować. Zrobiło się blisko do oksera i konsekwencją tego była zrzutka na desce. Gdyby nie ten błąd, wynik byłby o wiele lepszy. Liczyłem na pierwszą dziesiątkę, a jestem dwunasty. Niby blisko, ale jednak daleko. Niestety taki jest sport" - powiedział Jarosław Skrzyczyński.

"To najlepszy wynik polskiego jeźdźca w finałowych zawodach cyklu. Skrzyczyński wyrównał rekord Ligi Europy Centralnej należący od 2006 roku do Estończyka Gunnara Klettenberga, który w finale rozgrywek w Kuala Lumpur także był dwunasty" - ocenił z kolei w wypowiedzi dla PAP były redaktor naczelny "Konia Polskiego" Marek Szewczyk.

Wojciech Wojcianiec (JKS Melloni Horses) na Naccord Melloni zgromadził 41 punktów karnych i w stawce 25 jeźdźców był ostatecznie osiemnasty.

Chacclana to klacz po bardzo dobrym reproduktorze Chaco-Blue z hodowli Niemca Paula Schoeckemuelle, którego konie zdobywają laury na światowych arenach.

Zawodów nie ukończył jeden z najbardziej utytułowanych zawodników w historii tej konkurencji Niemiec Ludger Beerbaum. Triumfator finału PŚ w 1993 roku wycofał się w drugim przejeździe.