Reklama

Reklama

PŚ w biegach - triumf Norweżek, Polki 11.

Pierwszy zespół Norwegii, z Marit Bjoergen na ostatniej zmianie, zwyciężył w sztafecie 4x5 km w Pucharze Świata w biegach narciarskich w Sjusjoen. Wyprzedził drugą ekipę gospodarzy i Finlandię. Polki, w składzie z Justyną Kowalczyk, zajęły 11. miejsce.

Norweżki zdominowały niedzielną rywalizację w okolicach Lillehammer. Trenerzy wystawili aż cztery drużyny, a najmocniejszą ustawili identycznie, jak w mistrzostwach świata w Oslo, w których bezapelacyjnie sięgnęła po złoty medal. Jako pierwsza zaczęła bieg Vibeke Skofterud, a po niej Therese Johaug, Kristin Stoermer i Bjoergen, która w sobotę triumfowała na inaugurację PŚ na 10 km techniką dowolną.

Za ich plecami toczyła się walka o pozostałe miejsca na podium między trzema kolejnymi teamami Norwegii i Finkami. Dopiero w końcówce lepiej zaczęły się spisywać Szwedki i Francuzki, które zepchnęły Norwegię III i IV na szóstą i siódmą pozycję. Polki zagroziły im tylko wtedy, gdy na trasie pojawiła się Kowalczyk, dzień wcześniej dziesiąta w Sjusjoen.

Reklama

Po pierwszej zmianie biało-czerwone (Ewelina Marcisz) były przedostatnie, piętnaste, z minutową stratą do liderek. Kowalczyk bardzo szybko odrabiała straty, miała czas o 15 sekund lepszy od Johaug i ostatecznie przesunęła zespół na piąte miejsce.

Słabiej pobiegły techniką dowolną (wcześniej klasyczną) dwie pozostałe zawodniczki. Paulina Maciuszek przegrała ze Steirą 25 sekund i spadła na ósmą pozycję, zaś Sylwia Jaśkowiec, po długiej przerwie spowodowanej wypadkiem na treningu, bezskutecznie walczyła o pozostanie w czołowej dziesiątce. Przegrała na finiszu z rywalkami z Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Rosji.

W MŚ 2011 Polki były ósme, choć w innym składzie (na ostatniej zmianie biegła Agnieszka Szymańczak). Nie licząc trzech ekip Norwegii, w niedzielę zajęły identyczną lokatę, ale z mniejszą stratą do triumfatorek o ponad 50 s.

Wyniki:

sztafeta 4x5 km kobiet

1. Norwegia I 51.50,1

(Vibeke Skofterud, Therese Johaug, Kristin Stoermer Steira, Marit Bjoergen)

2. Norwegia II strata 26 s

(Astrid Uhrenholdt Jacobsen, Ingvild Flugstad Oestberg,

Tora Berger, Marthe Kristoffersen)

3. Finlandia 39,1

(Krista Lahteenmaki, Aino-Kaisa Saarinen, Riitta-Liisa Roponen,

Riikka Sarasoja-Lilja)

4. Szwecja 51,6

5. Francja 1.27,6

6. Norwegia III 1.29,2

..

11. Polska 1.56,2

(Ewelina Marcisz, Justyna Kowalczyk, Paulina Maciuszek,

Sylwia Jaśkowiec)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje