Reklama

Reklama

Przed 85. MP w wioślarstwie

Najlepsi polscy zawodnicy z medalistami igrzysk olimpijskich w Pekinie na czele wystartują w 85. mistrzostwach Polski w wioślarstwie, które w najbliższy weekend rozegrane zostaną na Torze Regatowym Malta w Poznaniu.

Najlepsi polscy zawodnicy z medalistami igrzysk olimpijskich w Pekinie na czele wystartują w 85. mistrzostwach Polski w wioślarstwie, które w najbliższy weekend rozegrane zostaną na Torze Regatowym Malta w Poznaniu.

Na liście zgłoszeń do mistrzostw Polski widnieją nazwiska wszystkich najlepszych zawodników. W rywalizacji mężczyzn pojawią się m.in. "złoci" wioślarze z czwórki podwójnej. Na poznańskiej Malcie popłyną w osadzie klubowych, w dwójce podwójnej Konrad Wasielewski wystartuje z Mariuszem Kolbowiczem, a Adam Jeliński spróbuje swoich sił w jedynce. Także w komplecie wystąpią zawodnicy z czwórki bez sternika wagi lekkiej - Miłosz Bernatajtys, Bartłomiej Pawełczak, Łukasz Pawłowski i Paweł Rańda. W zawodach wystartuje 283 zawodników.

Reklama

Szef wyszkolenia Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich Bogdan Gryczuk zapewnia, że wyniki z mistrzostw Polski nie będą miały żadnego wpływu na skład reprezentacyjnych osad.

"Mistrzostwo Polski rozgrywane są w formule klubowej, a więc zawodnicy spełniają swoje obowiązki wobec klubów. Dlatego mało kto pływa w swojej osadzie. Trenerzy oczywiście przyjeżdżają na zawody, bo to najważniejsza impreza krajowa. Zamykamy jednak oczy na wyniki. Trzeba pamiętać, że niektórzy zawodnicy startują z różnego pułapu - niektórzy mają trzy wyścigi dziennie, inni skupiają się na jednej osadzie" - powiedział.

O składzie osad, które będą przygotowywać się do sierpniowych mistrzostw świata w Poznaniu, zadecydują zawody drugiej edycji Pucharu Świata w Monachium, które odbędą się dwa tygodnie po mistrzostwach Polski.

"W tej chwili mamy dwie pewne osady - medalistów olimpijskich z Pekinu - czwórkę podwójną i czwórkę wagi lekkiej. Zawodzą na razie męski dwójki podwójne wagi lekkiej i ciężkiej. U pań też nie ma wykrystalizowanych osad. Pojawił się pomysł na czwórkę podwójną, ale wypadła ona słabo. Próbujemy dwójki podwójne z Julia Michalską, ale nie jest wykluczone, że na mistrzostwach popłynie w swojej osadzie, czyli w jedynce" - dodał Gryczuk.

Pierwsze wyścigi eliminacyjne zaplanowano na piątkowy wieczór, o ile obsada w niektórych konkurencjach będzie wyjątkowa liczna. Kolejne eliminacje i repesaże odbędą się w sobotę rano, a po południu - półfinały. W niedzielę rozegrane zostaną wyścigi w 23 konkurencjach.

Równocześnie z mistrzostwami Polski seniorów rozegrane zostaną mistrzostwa PZTW Masters z udziałem ok. 100 wioślarzy.

Reklama

Reklama

Reklama