Reklama

Reklama

Ponad 400 mil w ciągu doby!

W ciągu minionej doby jacht BANK BPH zanotował najlepszy w tym rejsie przebieg dobowy. Załoga pod dowództwem kapitana Romana Paszke odłożyła na logu 408 mil morskich, które pokonała ze średnią prędkością 17 węzłów. Warunki są wręcz wymarzone do szybkiej i efektywnej żeglugi: idealnie z zachodu 40 węzłów wiatru to regularny sztorm.

W takich warunkach BANK BPH z prędkością piętnastu węzłów żegluje kursem 110 stopni i zbliża się do 50 stopnia szerokości geograficznej południowej, czyli do groźnych "wyjących pięćdziesiątek". Ze względu na niesamowicie silne wiatry tak nazywana jest strefa między 50 a 60 stopniem szerokości geograficznej południowej.

Ekspert kapitan Jerzy Jaszczuk komentuje: - Nasi żeglarze są naprawdę dobrzy, widać, że oswoili się już z trudnymi warunkami, jakie panują w "ryczących czterdziestkach" i potrafią wycinać z jachtu bardzo dobrą prędkość. Utrzymanie przez całą dobę średniej prędkości na poziomie 17 węzłów to naprawdę niezłe osiągnięcie. Trzeba też przyznać, że BANK BPH to jacht z bardzo dużym potencjałem.

Reklama

- Dzisiejsza doba, to nie tylko świetny rekord dobowy 408 mil morskich! To już prawdziwie oceaniczne warunki. Fala dochodząca do 5-7 metrów, regularne ponad 40 węzłów wiatru. Potrzeba maksymalnej koncentracji, by w takich warunkach sprawnie prowadzić jacht.

Ciężko w słowach opisać wygląd i grozę takich fal. Są majestatyczne, a jednocześnie jak się pomyśli, jaka drzemie w nich siła... ? z pokładu jachtu BANK BPH mówi kapitan Roman Paszke.

- Patrzę na nasze elektroniczne mapy C-Map NT/PC+ i przeliczam trasę. Okazuje się, że droga, jaką do tej pory żeglowaliśmy do południka przylądka Dobrej Nadziei może być jedną z najkrótszych w historii, to znaczy, że od startu do tego południka, który nota bene osiągniemy lada moment, żeglowaliśmy przez większość czasu po ortodromie. Cieszy mnie to szczególnie jako nawigatora, bo oznacza to, że żeglując, nie nadkładaliśmy drogi, a decyzje, które podejmowaliśmy odnośnie naszej trasy, były słuszne. Duch w załodze bojowy i po tak udanej dobie, mamy nadzieję, że przyjdą kolejne ? melduje Robert Janecki.

Od początku rejsu BANK BPH pokonał już 7206 mil morskich.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje