Polskie zawodniczki, które dostarczyły estetycznych i sportowych wrażeń w 2015 roku

Są piękne, ale nie tylko. Potrafią także godnie reprezentować Polskę na arenie międzynarodowej. Przedstawiamy zawodniczki, które w 2015 roku dostarczyły kibicom "Biało-czerwonych" estetycznych i sportowych wrażeń.

Zestawienie jest całkowicie subiektywne i z pewnością nie wyczerpuje listy wszystkich znakomitych i pięknych polskich sportsmenek. Dlatego z góry przepraszam, jeśli którąś pominąłem.

Kryterium wyboru była jednak nie tylko sama uroda, ale i osiągnięcia na niwie zawodowej.

Z tego wyszło zestawienie 19 polskich sportsmenek, które przedstawiamy w kolejności alfabetycznej.

Zachęcamy do oglądania, lektury i głosowania w ankiecie.

Angelika Cichocka

27-letnia specjalistka w biegach średnich, która świetnie zaprezentowała się w marcu tego roku, kiedy zdobyła srebrny medal na 1500 m podczas halowych mistrzostw Europy w Pradze. Z kolei na sierpniowych mistrzostwach świata w Pekinie, była w finale na tym dystansie, zajmując ósme miejsce.

CZYTAJ DALEJ - KLIKNIJ TUTAJ

Agata Forkasiewicz

Kolejna lekkoatletka w tym gronie. Młodziutka, bo 21-letnia sprinterka, wystąpiła na mistrzostwach świata w Pekinie razem z polską sztafetą. Forkasiewicz biegła na pierwszej zmianie drużyny, która co prawda odpadła w eliminacjach, ale ostatecznie uplasowała się na 11. pozycji na świecie.

Sylwia Gruchała

Wraca do sportu po przerwie spowodowanej urodzeniem córeczki Julii. Jej pierwszym występem z dużymi sukcesami był udział w 6. Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych. Florecistka zaprezentowała się na nich z bardzo dobrej strony, zajmując trzecie miejsce zarówno w konkurencji indywidualnej, jak i drużynowej. "Nastroje fantastyczne, jestem bardzo szczęśliwa. Wracam z Korei z dwoma brązowymi medalami. To dobry prognostyk na bliską przyszłość, bo jestem w trakcie zdobywania kwalifikacji do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro, które potrwają do marca" - mówiła Gruchała po powrocie z Mungyeongu.

Monika Hojnisz

Tego roku biathlonistka UKS-u Lider Katowice nie może zaliczyć do najbardziej udanych, ale i tak potrafiła kilka razy znaleźć się w czołowej "10" podczas swoich startów. Na mistrzostwach świata w Kontiolahti zajęła dziewiąte miejsce w biegu indywidualnym na 15 kilometrów, a miesiąc wcześniej w zawodach Pucharu Świata w Oslo-Holmenkollen była piąta również w biegu indywidualnym i potem siódma w sprincie na 7,5 kilometra.

Sylwia Jaśkowiec

To był jej rok! Sześć lat temu Jaśkowiec została dwukrotną młodzieżową mistrzynią świata w biegach narciarskich, ale z potwierdzeniem tego w "dorosłym" bieganiu był już problem. Promyczkiem nadziei był grudzień 2013 roku, kiedy polska narciarka klasyczna zajęła trzecie miejsce podczas pierwszego etapu Tour de Ski w niemieckim Oberhofie. Eksplozja formy nastąpiła na początku tego roku. W styczniu Jaśkowiec, wspólnie z Justyną Kowalczyk, była trzecia w sprincie drużynowym techniką dowolną w estońskim Otepaeae, a miesiąc później zdobyła brązowy medal w tej konkurencji na mistrzostwach świata w szwedzkim Falun, natomiast w sztafecie 4x5 kilometrów uplasowała się na piątej pozycji.

Joanna Jóźwik

Głośno o nie zrobiło się przed rokiem, kiedy zajęła trzecie miejsce na mistrzostwach Europy w Zurychu w biegu na 800 m. W tym roku miała się poprawić na halowych mistrzostwach Europy w Pradze, ale była "tylko" czwarta. "Praga była dla mnie bardzo dobrą nauczką, jak nie powinnam się zachowywać, przede wszystkim jak nie powinnam podchodzić do zawodów. Ta pewność siebie była sztucznie wybudowana przez media i całe otoczenie wokół mnie. Wszyscy powtarzali, że wygram i ja w to uwierzyłam" - mówiła zdobywszy w Krakowie złoty medal mistrzostw Polski na tym dystansie.

Na mistrzostwach świata, jako pierwsza Polka w historii, zakwalifikowała się do finału na 800 m, plasując się w nim na siódmej pozycji, a w półfinale ustanowiła rekord życiowy - 1.58,35.

Katarzyna Jurkowska-Kowalska

Gimnastyczka sportowa, która w tym sezonie zajęła czwarte miejsce na równoważni w zawodach Pucharze Świata, które odbyły się w Chociebużu. W listopadzie zeszłego roku jej figura w ćwiczeniach wolnych została włączona do reguł obowiązujących w tej dyscyplinie.

Katarzyna Kiedrzynek

Koleżanka klubowa Zlatana Ibrahimovicia, bramkarka Paris Saint-Germain. Doszła z francuskim zespołem do finału Ligi Mistrzyń, gdzie jednak PSG musiał uznać wyższość 1. FFC Frankfurt, przegrywając 1-2. Polka została również wybrana do najlepszej osiemnastki sezonu przez Europejską Unię Piłkarską (UEFA).

Anna Kiełbasińska

Kolejna lekkoatletka w tym gronie, która w miarę udanie zaprezentowała się na imprezie sezonu, czyli mistrzostwach świata w Pekinie. Na 200 m doszła do półfinału, a w sztafecie 4x100 m zajęła 11. miejsce. Wcześniej, na mistrzostwach Polski w Krakowie, ustanowiła nowy rekord życiowy w przedłużonym sprincie, schodząc poniżej 23 sekund (22,94).

Karolina Kołeczek

Bardzo utalentowana 22-letnia płotkarka, która ma już na swoim koncie dwa srebrne medale z młodzieżowych mistrzostw Europy, w tym jeden zdobyty w tym roku w Tallinnie. Na halowych mistrzostwach Europy w Pradze dotarła do półfinału, podobnie jak na mistrzostwach świata w Pekinie. W czerwcu ustanowiła rekord życiowy na 100 m ppł, który wynosi 12,91.

Katarzyna Niewiadoma

To był bardzo dobry rok w jej wykonaniu. Jako pierwsza Polka zdobyła medal w mistrzostwach Europy do lat 23 i to od razu złoty, wygrywając wyścig ze startu wspólnego. Zwyciężyła również w pięciodniowym wyścigu Euskal Emakumeen Bira, a druga była w baskijskim klasyku Durango-Durnago Emakumeen Saria.

Na mistrzostwach świata seniorów 21-letnia Niewiadoma zajęła trzecie miejsce w jeździe drużynowej na czas i była siódma w wyścigu ze startu wspólnego. Z kolei w wyścigu Giro Rosa uplasowała się na piątej pozycji w klasyfikacji generalnej i wygrała młodzieżową. Również piąta była w Pucharze Świata - znanej wszystkim kibicom kolarstwa "Strzale Walońskiej".

Weronika Nowakowska-Ziemniak

Została największą gwiazdą polskiej ekipy na mistrzostwach świata w biathlonie. Nowakowska-Ziemniak z fińskiego Kontiolahti przywiozła dwa medale. 7 marca wywalczyła "srebro" w sprincie na 7,5 kilometra, a dzień później przybiegła trzecia w biegu pościgowym na 10 kilometrów. To największe sukcesy w karierze 29-letniej zawodniczki.

Agnieszka Skalniak

Nadzieja polskiego kobiecego kolarstwa. W tym roku przywiozła dwa medale z najważniejszych imprez w kategorii juniorek. Na mistrzostwach świata w Richmond zajęła trzecie miejsce w wyścigu ze startu wspólnego, a jeszcze lepiej było na kontynentalnym czempionacie w Tartu, gdzie wygrała jazdę indywidualną na czas.

Ze względu na skalę talentu 18-latka jest porównywana do Mai Włoszczowskiej i Michała Kwiatkowskiego.

Katarzyna Skowrońska-Dolata

Zawsze znajduje się w czołówce najładniejszych siatkarek poszczególnych zawodów. W tym roku 32-letnia atakująca została mistrzynią Azerbejdżanu z Rabitą Baku, a w połowie roku wraz z reprezentacją Polski zajęła drugie miejsce na igrzyskach europejskich, rozegranych właśnie w tym kraju. Teraz występuje w Impelu Wrocław.

Martyna Synoradzka

Polska florecistka, która w tym roku osiągała dobre wyniki głownie w zawodach drużynowych. Piąte miejsce na mistrzostwach Europy w Montreux, ósme na mistrzostwach świata w Moskwie. "Biało-czerwone" z Synoradzką w składzie zajęły też m.in. piątą pozycję podczas Pucharu Świata w Algierze.

Justyna Święty

22-letnia lekkoatletka, podpora sztafety 4x400 m. 2015 rok w tej konkurencji zaczęła od brązowego medalu na halowych mistrzostwach Europy w Pradze. Potem zajęła piąte miejsce podczas zawodów sztafetowych w Nassau, a następnie razem z koleżankami wywalczyła złoty medal na Uniwersjadzie w koreańskim Gwangju.

Jedyne niepowiedzenie sztafeta "Biało-czerwonych ze Świętą w składzie zanotowała na mistrzostwach świata w Pekinie, gdzie nie przebrnęła fazy eliminacji.

Angelika Wątor

21-letnia szablistka, która zrobiła wielką niespodziankę, zwyciężając w konkurencji indywidualnej podczas igrzysk europejskich w Baku. "Toczyłam bardzo ciężkie walki, założyłam sobie wiele zadań i praktycznie wszystkie wykonałam, co, myślę, że przyczyniło się do tego wyniku" - powiedziała Wątor po sukcesie. W tym roku zawodniczka zajęła też dziewiąte miejsce na mistrzostwach Europy w Montreux.

Anna Werblińska

Przyjmująca Chemika Police, z którym w tym roku zdobyła mistrzostwo Polski siatkarek. Natomiast z reprezentacją Polski wystąpiła na igrzyskach europejskich w Baku, gdzie "Biało-czerwone" zajęły drugie miejsce.

Maja Włoszczowska

Nie zawiodła podczas igrzysk europejskich w Baku. Nasza kolarka górska zdobyła brązowy medal w zawodach cross-country. Była też 10. w Pucharze Świata w Nove Mesto na Morawach.

Autor: Paweł Pieprzyca