Reklama

Reklama

Polska zorganizuje hokejowe MŚ w Krynicy i Tychach

Bardzo dobre wieści ze stolicy Słowacji! W sobotę (14.05 br.) na Kongresie Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie (IIHF) w Bratysławie podjęto decyzję o przyznaniu Polsce organizacji MŚ seniorów Dywizji IB (Krynica-Zdrój, kwiecień 2012) i MŚ U20 Dywizji IB (Tychy, grudzień 2011).

Kończący się właśnie w sobotę w Bratysławie Kongres IIHF dowiódł jeszcze raz, jak w sporcie ważne są dyplomacja i łowy, a także wsparcie rządu dla danej dyscypliny.

W 2016 roku hokejowe MŚ elity zorganizuje Rosja, mimo że wcale nie była faworytem. Przecież organizowała MŚ cztery lata temu, a jej konkurenci - Dania i Ukrainy nigdy.

W Rosji zielone światło dla rozwoju hokeja zapala jednak najważniejsza osoba w państwie - premier Władymir Putin, który osobiście pofatygował się do Bratysławy na ogłoszenie organizatora MŚ w 2016 r. Nie wiadomo, czy to z okazji przyjazdu Putina, czy z innych względów, w każdym razie rosyjscy delegaci na Kongres nakłonili Duńczyków i Ukraińców do wycofania swych ofert! W ten sposób na polu bitwy została tylko Rosja i wygrała, bo wygrać musiała.

Reklama

- Nawet nie chcę wiedzieć, jakich środków oni użyli, żeby Dania z Ukrainą się wycofały - powiedział nam jeden ze słowackich delegatów na Kongres, któremu cała sprawa się nie spodobała.

Putin na wspólnej konferencji z szefem światowego hokeja, Rene Faselem przyznał, że końcówkę meczu ćwierćfinałowego Kanada - Rosja oglądał .... na kolanach! - Tak bardzo zależało mi, żeby naszym chłopcom przy stanie 2-1 nic się nie stało - nie krył.

Putin namawia Fasela, by stworzyć w przyszłości wspólną ligę, w której uczestniczyłyby zespoły NHL i KHL (oparta na rosyjskich zespołach Kontynentalna Liga Hokejowa). - Bardzo dobrze się stało, że KHL rośnie w siłę finansowo i sportowo. Stała się alternatywą dla NHL, a na masowym wyjeździe naszych hokeistów do NHL na pewno nie korzystał hokej rosyjski, bo nasi kibice nie mogli ich oglądać na żywo - tłumaczył Putin na spotkaniu z dziennikarzami.

- Zresztą nie chodzi tylko o hokej, ale o sport w ogóle i jego wpływ na rozwój społeczeństwa. Sportowcy promują zdrowy styl życia, dzięki nim coraz więcej ludzi zaczyna się zdrowo prowadzić, chodzić na siłownie, biegać, pływać, jeździć na rowerach - dodał Putin. Będąc w Bratysławie zaprosił też silne drużyny hokejowe z innych krajów, by - "na ile im finanse pozwolą" - dołączały do ligi KHL.

Swoje cele na Kongresie w Bratysławie zrealizował też prezes PZHL-u Zdzisław Ingielewicz. W kwietniu w Krynicy polscy hokeiści będą walczyć o powrót na zaplecze elity, co przy dopingu naszych fanów powinno być tylko formalnością. Naszymi konkurentami są Rumuni, Koreańczycy Południowi, Holendrzy i Australijczycy, z którymi w hokeja zagramy po raz pierwszy w historii. Ekipa z Krainy Kangurów w tym roku, na turnieju w Melbourne awansowała do światowej "trzeciej ligi".

Hokejowa reprezentacja Polski do lat 18 zagra natomiast w kwietniu 2012 roku na MŚ U18 Dywizji IB na Węgrzech, a kadrę kobiet czeka wyprawa na MŚ Dywizji IV do Korei Południowej (marzec 2012).

Seniorzy (IB, Krynica-Zdrój): POLSKA, Holandia, Litwa, Rumunia, Australia, Korea Płd.

U20 (IB, Tychy): POLSKA, Włochy, Francja, Holandia, Chorwacja, Japonia,

U18 (IB, Węgry): Węgry, POLSKA, Kazachstan, Ukraina, Bialoruś, Australia

Kobiety (IV, Korea Płd.): Korea Płd., POLSKA, Belgia, Islandia, RPA, Hiszpania

Korespondencja z Bratysławy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy