Reklama

Reklama

Polki dobrze rozpoczęły biathlonowy sezon

Reprezentantki Polski dobrze zainaugurowały sezon Pucharu Świata w biathlonie. W pierwszych zawodach w szwedzkim Oestersund w biegu na 15 km trzy z nich znalazły się w czołowej dwudziestce, a najwyżej - na 14. miejscu - uplasowała się Paulina Bobak.

Biathloniści jako ostatni z przedstawicieli sportów zimowych rozpoczęli sezon. Inaugurację już tradycyjnie wyznaczono w szwedzkim Oestersund. 44-tysięczne miasteczko w ostatnich dniach żyło jednak głównie poważnym zatruciem wody pitnej. Według szacunków lekarzy, na dolegliwości przewodu pokarmowego skarżyło się około siedmiu tysięcy osób, w tym sportowcy, głównie z ekipy Trzech Koron.

Reklama

Nie miało to jednak wpływu na wyniki, gdyż na podium stanęły dwie Szwedki. Zwyciężyła bezbłędna na strzelnicy 37-letnia Anna Carin Olofsson-Zidek, która o 8,9 s wyprzedziła Francuzkę Marie Laure Brunet oraz o 42,7 Helenę Ekholm, znaną do tej pory pod panieńskim nazwiskiem Jonsson. Druga i trzecia na mecie zaliczyły po dwa pudła, co skutkowało dodaniem do ich czasu dwóch karnych minut.

Na starcie zabrakło zdobywczyni Kryształowej Kuli w poprzednim sezonie Magdaleny Neuner, która chora na grypę została w Niemczech.

Dobrze sezon rozpoczęły Polki, które przygotowywały się pod okiem nowego szkoleniowca kadry, Norwega Jona Arne Enevoldsena. Kadrowicze chwalili jego metody pracy, ale ostrożnie wypowiadali się o szansach. Pierwsze zawody pokazały, że biało-czerwone są dobrze przygotowane.

Paulina Bobak spudłowała tylko raz i to podczas czwartej, ostatniej próby. Wyruszyła na ostatni odcinek biegu plasując się w czołowej dziesiątce, ale ostatecznie uzyskała 14. rezultat. Dwa błędy na strzelnicy popełniła Magdalena Gwizdoń i zajęła 16. miejsce, a Agnieszka Cyl - mimo trzech pomyłek w 20 strzałach - była 17. Do triumfatorki straciła 3.12,7, co oznacza, że pobiegła od niej jedynie o 12,7 wolniej.

Niewiele brakowało, by punkty Pucharu Świata zdobyła także Weronika Nowakowska-Ziemniak, która z czterema minutami karnymi była 41. Trzy pozycje niżej skasyfikowano stawiającą pierwsze kroki w tej rangi zawodach 19-letnią Monikę Hojnisz, która w poprzednim roku stała na podium mistrzostw świata juniorów. Wystartowało 95 biathlonistek.

W Pucharze Narodów po pierwszych zawodach Polki plasują się na piątym miejscu, za Rosjankami, Francuzkami, Szwedkami i Ukrainkami. W środę spisały się lepiej niż faworyzowane Niemki, z których najlepsza - Andrea Henkel - była dziewiąta.

Wyniki:

1. Anna-Carin Zidek (Szwecja) 45.26,1 (0 karnych minut)

2. Marie-Laure Brunet (Francja) strata 8,9 (2)

3. Helena Ekholm (Szwecja) 42,7 (2)

4. Valj Semierenko (Ukraina) 59,1 (2)

5. Jana Romanowa (Rosja) 1.09,8 (0)

6. Olga Zajcewa (Rosja) 1.12,2 (2)

..

14. Paulina Bobak (Polska) 2.46,6 (1)

16. Magdalena Gwizdoń (Polska) 3.08,4 (2)

17. Agnieszka Cyl (Polska) 3.12,7 (3)

41. Weronika Nowakowska-Ziemniak (Polska) 5.04,5 (4)

44. Monika Hojnisz (Polska) 5.09,7 (2)

Dowiedz się więcej na temat: półki | Polka | Szwecja | podium | ziemniak | Rosja | oestersund | wiata | polki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje