Reklama

Reklama

Pojazd Kubicy w muzeum

Stołeczne Muzeum Sportu wzbogaciło się w poniedziałek o niecodzienny eksponat - w dziale poświęconym sportom motorowym stanął wyczynowy gokart, za kierownicą którego Robert Kubica odnosił pierwsze wyścigowe sukcesy.

Stołeczne Muzeum Sportu wzbogaciło się w poniedziałek o niecodzienny eksponat - w dziale poświęconym sportom motorowym stanął wyczynowy gokart, za kierownicą którego  Robert Kubica odnosił pierwsze wyścigowe sukcesy.

Wózek, bo tak w języku sportowym nazywany jest pojazd przeznaczony do wyścigów, przekazał muzeum w depozyt prezes PZM Andrzej Witkowski. Czerwony "mini-bolid" z numerem startowym 1 został starannie odremontowany i trafił na ekspozycję w niemal idealnym stanie.

- Ekspozycja Muzeum w większości poświęcona jest sportom olimpijskim, ale Polski Związek Motorowy jest także członkiem PKOl i cieszę się, że nasza dyscyplina znalazła godne miejsce w tym budynku - powiedział A. Witkowski. - Sukcesy Roberta Kubicy rozbudzają zainteresowanie sportami motorowymi i mam nadzieję, że zaowocuje to w efekcie wynikami sportowymi.

Reklama

Prezes PZM podkreślił, że karting jest najlepszą szkołą dla młodych kierowców, a Polski Związek Motorowy podjął już działania, aby ta dyscyplina powróciła do systemu rywalizacji w sporcie młodzieżowym. Zdaniem Witkowskiego rozwój tego sportu wśród najmłodszych nie tylko pozwoli wyłonić najbardziej utalentowanych kierowców, ale może się także w znaczącym stopniu przyczynić do poprawy stanu bezpieczeństwa na polskich drogach.

Czołowy polski kartingowiec Karol Basz, który ma już także pierwsze międzynarodowe sukcesy przyznał, że "wózek" Roberta Kubicy, który znalazł się w Muzeum Sportu, znacznie różni się od współczesnych pojazdów tej klasy. - Postęp technologiczny jest ogromny - tłumaczył młody kierowca - Pozornie wózek wygląda podobnie, ale zarówno aerodynamika jak i podwozie i silnik są obecnie bardziej zaawansowane technicznie.

Z nowego eksponatu zadowolony był dyrektor Muzeum Tomasz Jagodziński. - Mam nadzieję, że przyciągnie on do naszego muzeum jeszcze więcej odwiedzających - powiedział.

Gokartem prezentowanym od poniedziałku w salach Muzeum Sportu Robert Kubica jeździł w 1997 roku zdobywając jeden z sześciu w karierze tytułów mistrza Polski. Wózek napędzany jest jednocylindrowym, dwusuwowym silnikiem marki Simpson o pojemności 50 ccm. Osiąga moc około 11 koni mechanicznej, a maksymalne obroty sięgają 20 tysięcy na minutę.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy